Secesní víkend

14. červenec 2012
02666959.jpeg

Letos si nejen Vídeň, ale celý kulturní svět připomíná 150 let, která uplynou 14. července od narození jednoho z nejtypičtějších představitelů secese, významného malíře Gustava Klimta. Český rozhlas 3 se k připomínce tohoto výročí připojuje při „Secesním víkendu“ v sobotu 14. a ještě i v neděli 15. července. Dny jsou věnovány jak Gustavu Klimtovi, tak jeho českým uměleckým současníkům, především hudebním skladatelům.

Pro českou literaturu doby secese, respektive symbolismu a dekadence, je kult hudby charakteristický. Ani její tvůrci nežili ve vzduchoprázdnu – přinejmenším tvořili v ovzduší secesní kultury, obklopovali se ve svém soukromí secesními předměty, jejich díla byla vydávána v secesní grafické úpravě a žila v prostředí secesní architektury – příkladem je Obecní dům v Praze. Nejvýraznějšími představiteli české hudby byli ve zmíněném období Josef Suk, Vítězslav Novák, Otakar Ostrčil, ale také Rudolf Karel, Otakar Zich nebo Josef Bohuslav Foerster.V Praze oněch let zněla díla Gustava Mahlera a bez poznání místního kulturního ovzduší tu nežil a netvořil ani Alexander von Zemlinsky, který v Praze napsal roku 1922 svou Lyrickou symfonii a o rok dříve uvedl Schönbergovy Písně z Gurre. Obě díla připomene odpolední koncert v 16:40. Už v 7:15 uvede Romanci pro housle op.11 Antonína Dvořáka a Fantazii pro housle g moll Josefa Suka ranní pořad „Sólo pro Pamelu Frankovou“.V odpolední Euphonii se Vlasta Reittererová zamyslí nad hudbou české secese a večer bude patřit Foerstrově opeře Eva. Skladatel ji zkomponoval podle dramatu Gabriely Preissové Gazdina roba a dílo je typickým příkladem operního realismu a secese přelomu 19. a 20. století. Premiéru byla 1. ledna 1899 v pražském Národním divadle pod taktovkou dirigenta Adolfa Čecha. Ze zlatého fondu Českého rozhlasu jsme vybrali nahrávku z prosince 1948, kdy hlavní role ztvárnili sopranistka Ludmila Červinková (Eva) a tenorista Beno Blachut (Mánek), za dirigentský pult Symfonického orchestr Pražského rozhlasu vystoupil Karel Nedbal.Ještě v neděli se v pravidelné Telefonotéce v 16:30 setkají posluchači s prof. Rostislavem Šváchou, historikem a teoretikem umění a architektury, specialistou na architekturu 17. – 20.století.

02666941.jpeg

PROGRAM:

SOBOTA8.00-12.00 Víkendová příloha stanice Vltava Vídeň - metropole radostné apokalypsySpeciální vydání Víkendové přílohy stanice Vltava k 150. výročí narození rakouského malíře Gustava Klimta. Připravili Eliška Závodná a Jiří Kamen.

8.06 Vídeň na přelomu stoletíMontáž literárních ukázek, reflexí, postřehů z podunajské metropole Carla E. Schorskeho, Brigitte Hamannové, J.S. Machara, Roberta Musila a dalších. (repríza z roku 2001)

9.15Gustav Klimt ve Vídeňském muzeuO aktuální klimtovské výstavě s ředitelem muzea Wolfgangem Kosem.

9.50 Sigmund Freud a jeho VídeňV pořadu navštívíme některá místa v rakouské metropoli spojená s životem Sigmunda Freuda, například byt v Berggasse 19, kde autor knihy Výklad snů bydlel. V roce 2006 k stopadesátému výročí narození zakladatele psychoanalýzy ve Vídni natočili Jiří Kamen a Tomáš Dimter. (repríza z roku 2006).

02666862.jpeg

11.00 Gustav Klimt v Leopoldově muzeuS kurátorem Franzem Smolou a tiskovým mluvčím Klausem Pokornym procházíme další aktuální klimtovskou výstavu ve Vídni.

11.30 "Každé umění je erotické"O životním stylu malíře Gustava Klimta, jehož obraz "Polibek", emblém secese, se stal nejvíce reprodukovaným obrazem v dějinách.

NEDĚLE16.40Odpolední koncertArnold Schönberg: Lied der Waldtaube pro mezzosoprán a komorní orchestr z Písní z Gurre (13 min). Zpívá Dagmar Pecková. Hraje Pražská komorní filharmonie, řídí Jiří Bělohlávek. - Alexander von Zemlinsky: Lyrická symfonie pro soprán, baryton a orchestr op. 18 na verše Rabindranátha Thákura (48 min). Zpívají Ivan Kusnjer a Karan Armstrong. Hraje Česká filharmonie, řídí Bohumil Gregor.

20.00Operní večer Josef Bohuslav Foerster: EvaTragická opera o třech dějstvích na skladatelovo libreto podle dramatu Gabriely Preissové Gazdina roba. Historická rozhlasová nahrávka z roku 1948. Osoby a obsazení: Eva (Ludmila Červinková), Mánek (Beno Blachut), Mešjanovka, Mánkova matka (Marta Krásová), Samko (Stanislav Muž), Rubač (Vladimír Jedenáctík), Zuzka (Ludmila Hanzalíková). Pěvecký sbor Čs. rozhlasu (sbormistr Jiří Pinkas) a Symfonický orchestr pražského rozhlasu řídí Karel Nedbal. Připravil a uvádí Zbyněk Brabec.

00512568.jpeg

16.30TelefonotékaPro 15. července přijal pozvání Pavla Ryjáčka profesor Rostislav Švácha, historik a teoretik umění a architektury, vysokoškolský pedagog, vědecký pracovník Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky, specialista na architekturu 17. – 20.století. I Telefonotéka tedy přispěje k Secesnímu víkendu. Hovořit se bude ale i o tom, zda je česká architektura ještě schopna udržet krok se světem – anebo jestli se spíš nemá vydat vlastní cestou. Pokud sledujete vysílání na internetu, tak jeho protagonisty také uvidíte: v diskusním studiu jsou nainstalovány webové kamery!

Spustit audio
autor: ČRo Vltava