Sdružení "Umělci pro Srí Lanku" pomáhá obětem katastrofy

10. leden 2005

Přírodní katastrofa v jihovýchodní Asii vyvolala řetěz solidarity po celém světě. Jednou z organizací, která chce svou pomoc zacílit přímo do konkrétních oblastí Srí Lanky, je sdružení "Umělci pro Srí Lanku". Členy této skupiny jsou Srílančané, Američané i Češi. Vůdčími osobnostmi iniciativy jsou Gayathri Khemadasa a Jeff Hush. Oba žijí již deset let v Praze.

Gayathri Khemadasa - klavíristka

Pochází z Colomba ze Srí Lanky. Díky hudbě se dostala do Prahy, kde zůstala a vystudovala obor klasické piano na hudební konzervatoři. Přestože se hraní začala věnovat poměrně pozdě, odmalička byla hudbou přímo obklopená. A to jak "západní" klasikou, tak samozřejmě i tradičními rytmy svého rodného ostrova. Navíc její hudební zázemí nebylo jen tak ledajaké: její otec Khemadasa je nejznámějším srílanským hudebním skladatelem. Složil první srílanskou operu a první buddhistickou kantátu.

Klavíristka Gayathri Khemadasa

Jeff Hush - režisér, producent

Rodák z New Yorku má velmi pestré vzdělání. Prošel Wesleyan University jako romanopisec a choreograf a poté získal doktorský titul na UC Berkeley v oboru anglická literatura. Během té doby napsal řadu románů, za něž získal i několik cen. Coby profesor přednášel na chicagské univerzitě literaturu a filozofii. Poté co mu po třech letech vypršela pracovní smlouva, se Hush rozhodl akademické prostředí opustit a věnovat se konečně tomu, co jej formovalo a snad i bavilo nejvíce: psaní a tanci. Zjistil, že spojit obě tyto vášně může díky jedinečnému výrazovému prostředku - filmu. V roce 1994 poprvé navštívil Prahu - a zamiloval se do ní tak, že se rozhodl později opustit rodnou Ameriku a žít v srdci Evropy. Napsal tady sbírku poezie "Breakwater" a scénář k filmu. Hlavní postavou je v něm žena, která je jednoho dne znásilněna, ale po letech se zamiluje do toho stejného muže, který ji kdysi tak poznamenal. Hush také působí jako umělecký kritik.

Jeff Hush - režisér, producent

První akcí sdružení budou benefiční koncerty

Jako počátek svých benefičních akcí si sdružení "Umělci pro Srí Lanku" zvolilo pátek 4. února. V tento den totiž slaví Srí Lanka den nezávislosti (nezávislost na Britském impériu získala v roce 1948).

První únorový víkend od 4. - 6. února bude patřit benefičním koncertům. V domě Zpěváckého spolku Hlahol (Masarykovo nábřeží 16, Praha 1) vystoupí Gayathri Khemadasa na třech sólových klavírních koncertech. Její koncertní program se soustředí na klasickou hudbu minulého století, hlavně na české skladatele, jakými jsou Miloslav Kabeláč, Jaroslav Pelikán, Leoš Janáček a Vítězslava Kaprálová. Zahraje také skladby Philipa Glasse a Erika Satieho. Začátek koncertů je v pátek 4. února a sobotu 5. února ve 20.00 hodin a v neděli 6. února v 15.00 hodin.

V neděli 6. února se od 18.00 hodin v tanečním a uměleckém klubu Roxy v Dlouhé ulici uskuteční benefiční koncert, v jehož rámci vystoupí české hudební kapely Umakart, Khoiba, Roe Deer, Lety Mimo a Al Yaman.

Vstupenky na koncerty v Hlaholu v hodnotě 200 Kč prodává pokladna Divadla Archa, Na Poříčí 26, Praha 1, tel.: 221 716 333, e-mail: ticket@archatheatre.cz. Pokladna je otevřena pondělí - pátek od 10.00 do 18.00 hodin. Vstupenky na koncert v Roxy v hodnotě 150 Kč jsou k sehnání v síti TicketPro a TicketStream.

Návštěvou koncertu i vy můžete přispět těm, kteří potřebují pomoc.

Akci podpořili: producent a režisér Ondřej Trojan, režisér Jan Hřebejk, herci Tomáš Hanák, Jan Budař, Honza Slovák, houslistka Gabriela Demeterová, zpěvák Miro Žbirka, hudební skladatel Petr Ostrouchov a další.

autor: Pavlína Fechterová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.