Schodiště má Mokrý prádlo

24. srpen 2005

Pražská skupina Nahoru po schodišti dolů band začínala v první polovině osmdesátých let a jako jedna z mála formací stranickým plátkem Tribuna zpopularizované "nové vlny se starým obsahem" se úspěšně "prohrála" až do jedenadvacátého století.

Svůj odlehčený, uštěpačným kabaretem inspirovaný pubrock, postavený na přitažlivé koexistenci kytar, bicích, akordeonu a klarinetu a drsné poetice textů výtvarníka a příležitostného herce Marka Brodského (ale také Jiřího Dědečka nebo J. H. Krchovského), mohla kapela plně rozvinout a čas od času zaznamenat na desky až po listopadu 1989. Včetně letošního alba Mokrý prádlo (vyd. Indies) stihla vydat čtyři alba - relativně dost na to, jak nevysílatelnou se její hudba dodnes zdá být hudebním dramaturgům českých rádií. Mokrý prádlo zůstane posledním albem, které skupina pod původní značkou vydala - bubeník a mediálně vděčný vůdčí duch souboru Brodský totiž kolegy opouští a s sebou si bere i název, kdysi vypůjčený od americké humoristky Bel Kaufmanové. Zavítají-li ještě někdy Brodský, případně zbytek seskupení (pokračující v koncertní činnosti pod fandy beztak léta kráceným názvem Schodiště) do nahrávacích studií, s obtížemi budou svou takřka posmrtnou novinku překonávat. Mokrý prádlo se totiž předchozí nahrávce Svinska pržola přinejmenším vyrovná, hudební i textové nápady vyznívají přesvědčivě a písně jako Ve 4 ráno nebo Zakládáme kapelu se zřejmě stanou koncertními hitůvkami, žádanými publikem se stejnou vehemencí jako rané písně této zábavné party.

Mokrý prádlo - nové CD skupiny Nahoru po schodišti dolů band
autor: Milan Šefl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.