Scénografie v čase sociální izolace. Pražské Quadriennale připravuje nový projekt
Jak můžeme v době sociální izolace dosáhnout podstaty scénografie pomocí dostupných technologií? Tuto otázku si položili zástupci Pražského Quadriennale v rámci jedné z jeho platforem – PQ Studio. Cílem Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru je posilovat a vyzdvihovat práci scénografů, umělců a architektů a zároveň inspirovat a vzdělávat diváky. Nyní hledá způsob, jak těchto cílů dosáhnout pomocí všech možných digitálních prostředků.
„Nikdy předtím jsme jako umělci neměli takovou urgentní nutnost rychle změnit úhel pohledu a začít hledat nové kreativní možnosti, jak všech možných digitálních prostředků využít k udržení mezilidského kontaktu.“ Říká umělecká ředitelka pražského Quadriennale, Markéta Fantová.
Projekt inspirovaný současnou situací – tedy určitou sociální izolovaností v době, kdy se společnost chrání před pandemií koronaviru – je součástí platformy PQ Studio. „PQ Studio je vzdělávací platforma Pražského Quadriennale a sdružuje všechny, kteří mají zájem se v oboru scénografie dále rozvíjet. Tedy už to není projekt určen jen výhradně studentům. Rádi bychom tak pokračovali v naší práci v mezidobí těch čtyř let mezi jednotlivými výstavami.“ Vysvětluje Markéta Fantová.
Scénografie je založena na sdílené zkušenosti, na výměně emocí prostřednictvím hlubokého spojení s publikem. Pražské Quadriennale proto vyzívá zájemce, aby se podělili o své nápady, způsoby, jak se s fyzickou vzdáleností vyrovnat. „Máme potřebu diskutovat, zkoumat a sdílet nové formy komunikace. Našim cílem je objevit nové způsoby, jak sdílet zážitky, které představení, performance a scénografie poskytují. Nechceme vytvářet náhradu za živé akce, chceme reagovat na současnou situaci a vytvořit dočasnou platformu, která může do budoucna sloužit jako rozšíření živých akcí.“ Dodává Markéta Fantová.
Související
-
Pražské Quadriennale ukazuje scénografii v akci i v pohybu
Scénografie je místem spolupráce, kde scénografové mísí, spojují a mažou hranice mezi celou škálou uměleckých disciplín.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.