Santini 300. Vltava zve na sérii koncertů k výročí geniálního architekta

5. září 2023

Geniální architekt, který spojil velkolepost barokního vnímání prostoru se strohými geometrickými tvary gotiky, to je Jan Blažej Santini. Tvář obcí i krajiny České republiky utvářejí jeho monumentální chrámy nebo prosté kaple, ale také zámek, hospodářské dvory nebo zájezdní hostinec. Od jeho smrti uplyne letos v prosinci 300 let a Vltava toto výročí připomene cyklem koncertů a dalšími pořady v rámci projektu Santini 300.

300 let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho na Vltavě

HUDBA
Koncerty vysíláme v přímém přenosu.

 • 9. 9. 2023 / 18:00
  Kladruby u Stříbra, hraje Collegium 1704
  Jan Dismas Zelenka: Missa Omnium Sanctorum, ZWV 21
 • Vstupenky zde.

 • 30. 9. 2023 / 18:00
  Chlumec nad Cidlinou, Karlova Koruna, hraje SOČR
  Antonín Dvořák: Serenáda E dur
  Petr Iljič Čajkovský: Serenáda C dur
 • Vstupenky zde.

 • 4. 11. 2023 / 18:00
  Žďár nad Sázavou, bazilika, hrají Pavel Černý na varhany a Svatomichalská schola Brno
  Chorální requiem a varhanní hudba mistrů 17. a 18. století
  Vstupné dobrovolné.

PUBLICISTIKA

16. září / 10:00
Víkendová příloha
Škola jménem Santini
Po smrti velkého stavitele se dále šířil jeho architektonický rukopis, který si na Plzeňsku osvojili především Ondřej Matěj Kondel a jeho syn Evžen, a také architekt Jakub Auguston mladší. Po jejich stopách se vydáme s Tamarou Salcmanovou.

SLOVO

 • od 6. prosince / 18:30
  Četba na pokračování
  Miloš Urban: Santiniho jazyk
  Úspěšný, tak trochu mysteriózní román ze současnosti. Jeho hrdina reklamní kreativec Martin Urann se uchyluje do zdí velkolepých chrámů, aby našel „univerzální větu“.

 • 6. prosince / 20:00
  Večer na téma Santini Petra Váši

Klášter Kladruby u Stříbra

Benediktinský klášter v Kladrubech byl založen roku 1155 knížetem Vladislavem I. Za husitských válek byl pobořen a do dnešní podoby byl přestavěn Santinim v 1. a 2. třetině 18. století.

Čtěte také

Dominantou areálu je chrám Nanebevzetí Panny Marie. Monumentální trojlodní bazilika s transeptem je vyzdobená sochami Matyáše Bernarda Brauna, skříň varhan navrhl sám Santini a autorem nástroje je Leopold Burkhardt. V kostele stály i menší chórové varhany, které byly převezeny do kaple Všech svatých na Pražském hradě.

 • O programu
  Mše Jana Dismase Zelenky ke cti všech svatých patří do cyklu tzv. Missae ultimae – posledních mší. Cyklus se dochoval nedokončený, práci na něm ukončila Zelenkova smrt. Mše ke všem svatým představuje monumentální dílo plné virtuozity, brilance i pečlivě vypracovaných a působivých fug. Interpretace se ujme Collegium 1704 s uměleckým vedoucím Václavem Luksem.

Zámek Karlova Koruna

Zámek v Chlumci nad Cidlinou má kořeny v 1. polovině 14. století, kdy je zde zmiňována tvrz. Stavba zámku podle Santiniho probíhala v letech 1721 – 1723 na přání majitele panství Františka Ferdinanda Kinského, jehož příbuzní vlastní zámek dodnes. Protože ho navštívil císař Karel VI., byl na jeho počest nazván Karlovou Korunou. Unikátní půdorys známý z jeho sakrálních staveb (kaple v Panenských Břežanech, kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru) zde byl poprvé využit pro světskou budovu. Interiéru vévodí Mramorový sál s jónskými sloupy.

 • O programu
  Poslední zářijový večer naplní tóny romatických serenád Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského. Dvořákova Serenáda E dur je pozitivní, radostná skladba, která vznikla v období, kdy se u skladatel začaly dostavovat první úspěchy na koncertních pódiích. Naproti tomu Čajkovského Serenáda C dur zaujme hned v úvodu strohou majestátnosti a v závěru jásavou hravostí. Hrát budou členové Symfonického orchestru Českého rozhlasu za řízení koncertního mistra Vlastimila Kobrleho.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáru nad Sázavou

Cisterciácký klášter Pramen Panny Marie založil roku 1251 Boček z Obřan. Za husitských válek byl vypálen a upadal. Dokonce byl zrušen a prelatura přebudována na zámek. Roku 1638 ho vykoupil velehradský opat Jan Greifels z Pilsenburku a uvedl sem znovu cisterciáky. Za opata Václava Vejmluvy byl klášter upraven Santinim, který v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše vybudoval po obou stranách kněžiště kruchty a vytvořil návrh varhan a upravil prostor okolo hlavního oltáře. Varhany vybudoval brněnský varhanář Jan David Sieber. 15. srpna 2009 byl chrám povýšen na baziliku minor.

 • O programu
  300 let od smrti Jana Blažeje Santiniho připomene chorální requiem. Slova zádušní mše patří k nejpůsobivějším liturgickým textům a dočkala se mnoha zhudebnění. Gregoriánský chorál pak doplní varhanní hudba mistrů 17. a 18. století. Latinské zpěvy zazní v podání Svatomichalské gregoriánské scholy z Brna s uměleckým vedoucím Josefem Gerbrichem, za varhany usedne Pavel Černý.

Dřevo a cín. Poznejte varhany v chrámech geniálního architekta Santiniho

Poznejte šest varhan v pěti chrámech geniálního architekta postavených na Vysočině a seznamte se s jejich zvukem od nejjemnějšího pianissima po nejzvučnější pléno ve varhanních improvizacích inspirovaných charakterem jednotlivých nástrojů i unikátním geniem loci. Podcast Vltavy startuje 1. září! Šest nástrojů od starých i současných mistrů varhanářů v Želivi, Humpolci, Žďáru nad Sázavou, Obyčtově a Horní Bobrové představují Alena Maršíková Michálková a Pavel Černý.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko