Šanson, cirkus, afrobeat i rap: Letní ArtCafé od břehů Seiny

19. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rémi Panossian Trio

V ArtCafé objevujeme žánrově i kulturně rozmanitý svět francouzského jazzu, který je plný nejrůznějších hudebních příměsí jako rap, šanson, kabaret, klasická hudba i afrobeat.

Začneme u pianistů a pianistek – tím prvním bude Rémi Panossian, od kterého uslyšíme ukázku z  debutového alba BBANG. Ve své hře rád využívá preparovaný klavír a často s ním pracuje spíše jako s melodickými perkusemi – podobně pracuje i Laurent de Wilde, od kterého zazní skladba Over The Clouds. Fúze jazzu s arménským folklórem nás čeká v podání francouzsko-arménské pianistky, skladatelky a zpěvačky Machi Gharibian a čtveřici pianistů uzavře Jean-Marie Machado s rozverným mixem jazzu, šansonu, kabaretu a cirkusu.

Do francouzského jazzu patří afrobeat i akordeon

Haïdouti Orkestar hledá univerzální hudební jazyk v zemích mezi Francií a Blízkým východem

Haïdouti Orkestar

Ačkoli slovo Haidouti odkazuje k bulharským zbojníkům, kteří bojovali proti Osmanské říši, cíle francouzského ansámblu Haïdouti Orkestar jsou přesně opačné – ve své tvorbě se snaží o propojování kultur Turecka a Balkánu a ve větším měřítku o přemostění Západu a Východu.

V podobně hravém duchu jako u Machada se nese i tvorba dua DjeuhDjoah a Lieutenant Nicholson. Svoji hudbu označují hudebníci jako francouzsko-kamerunský mix afrobeatu a souljazzu a v textech plných slovních hříček často zpracovávají témata, která se dotýkají tradic rodného Kamerunu. Ve francouzsky laděném ArtCafé samozřejmě nemůže chybět zvuk akordeonu – imprese pařížského Montmartru navodí skladba La Cirque des Mirages od Vincenta Peiraniho, který nedávno vystoupil v Česku v rámci festivalu JazzFest Brno. Podívejte se na záznam jeho loňského koncertu z festivalu Jazz à Vienne:

Jazzová Alenka v říši divů

Hudební fantasy, která se stala skutečností. To je album Lamomali zpěváka Matthieu Chedida

Francouzský poprockový zpěvák Matthieu Chedid

Francouzský poprockový zpěvák Matthieu Chedid není ani prvním ani posledním západním hudebníkem zamilovaným do Mali.

Francouzský šanson nás čeká v podání zpěvačky Mathilde, která svůj debut natočila ve spolupráci s výraznými postavami francouzské jazzové scény – pianistou Jacky Terrassonem a trumpetistou Stéphanem Belmondem. Jeden z nejpopulárnějších představitelů francouzského jazzu, hráč na čtvrttónovou trumpetu a mistr fúzí Ibrahim Maalouf dostane v pořadu více prostoru. V ArtCafé zazní ukázky z alba Kalthoum, na kterém vzdal hold slavné egyptské zpěvačce Oum Kalthoum, jedné z ikon arabské populární hudby. Druhá skladba bude z alba Au pays d'Alice... inspirovaného knihou Lewise Carolla Alenka v říši divů – Maalouf se příběh rozhodl zhudebnit ve spolupráci s francouzsko-malijským rapperem Oxmem Puccinem za doprovodu pětadvaceti hudebníků a dětského sboru. Záznam celého koncertu si můžete poslechnout zde:

Oxmo Puccino bývá v jazzových projektech vyhledávaným hostem – kromě Maaloufa spolupracoval s kapelou Hocus Pocus, se skupinou Jazz Bastards a také s trumpetistou Erikem Truffazem – o tom, jak skvěle toto hudební spojení funguje, se přesvědčíme písní Complément du Verbe z alba Doni Doni. Závěr ArtCafé bude patřit divoké pětici Paris Combo a jejich kabaretně laděné skladbě Mais Que Fait La Nasa?

Spustit audio

Související