S Mozaikou do nové kulturní sezóny!

03466017.jpeg
03466017.jpeg
Hosty přímého přenosu z Nové scény byli 1. září odpoledne ředitel Národního divadla Jan Burian, nový umělecký šéf činohry Daniel Špinar a režisér Štěpán Pácl.

Na úvod nové kulturní sezóny moderoval Karel Kratochvíl hodinový speciál Mozaiky vysílaný z kavárny Nona. Ředitel Národního divadla Jan Burian mluvil o tom, jak se mění řízení naší první scény – prosazuje decentralizaci a zodpovědnost jednotlivých šéfů. Jaká má kritéria úspěchu pro hodnocení ve funkci? Na čem se dohodl s Michalem Dočekalem a v čem spatřuje podobnost v režisérské a ředitelské práci? Zajímalo nás také to, jak postupuje příprava na rekonstrukci Státní opery, která má naplno propuknout v červenci 2016.

03466022.jpeg

Daniel Špinar se svěřil mimo jiné s tím, jak vnímá uplynulý půl rok, kdy už intenzivně pracoval na převzetí šéfovské funkce. A co si pověsil do své pracovny? Můžete také slyšet, jak chystá své tři premiéry, které uvede na Nové scéně i v historické budově. Nový kmenový režisér Štěpán Pácl se v nové sezóně představí s inscenací Modrý pták, a pak s novinkou Lenky Lagronové Jako břitva /Němcová. Dramatička ho pilně zásobuje stále novými verzemi textu – poslední má číslo 45! Proč je podle něj důležité uvádět původní české novinky?

Už 7. června 2009 byli Štěpán Pácl a Daniel Špinar hosty vltavského pořadu Setkávání. Poslechněte si rozhovor, který vedla Renata Venclová. Jaká byla jejich cesta k divadlu, co jim dalo studium na DAMU a jaké divadlo chtěli dělat?

9 premiér a 1 rekonstrukceŘeditelka opery Národního divadla Silvia Hroncová má za sebou dvě sezóny řízení pražské opery. Nastupovala v poměrně neklidném období po připojení Státní opery k Národnímu divadlu, co bylo v tom čase nejtěžší a co ji nejvíc překvapilo, na to odpovídala při své návštěvě ve vysílání Mozaiky. Při té příležitosti hodnotila minulou sezónu, v níž opera ND odehrála bezmála 400 představení, jaká byla návštěvnost a například i kritické ohlasy?

03462235.jpeg

Na rozdíl od orchestrů a sborů působí na všech operních scénách jeden ansámbl sólistů - v minulé sezoně kladlo vedení důraz na to, aby se nejen v premiérách, ale i ve starších titulech objevovali atraktivní sólisté zejména ze zahraničí - asi největší rozruch vzbudil José Cura jako Othello. Tento trend při pohledu na plán nové sezóny pokračuje.

V té nadcházející sezóně nabízí opera ND více než 40 operních titulů, přičemž už jen u čtyř se dubluje produkce Národního divadla se Státní operou. Je to dostatečná nabídka? A proč se třeba některé už stažené tituly neobjeví třeba po roční či víceleté pauze?

Národní divadlo vypsalo veřejnou zakázku na opravu budov Státní opery Předpokládaná hodnota zakázky je 800 milionů - bylo k tomu řečeno, že původně plánované částky kolem 500 milionů neodpovídaly reálným požadavkům - kromě historické budovy je potřeba opravit i zázemí v té nové přístavbě - jak přípravy rekonstrukce ovlivňují už teď chod souboru.