Různé podoby filmové eseje a experimentálního filmu představí Marienbad Film Festival
Marienbad Film Festival letos opět představí snímky, které diváci a divačky běžně v kině neuvidí. Poosmé uvádí filmy experimentálního charakteru, kombinující různé žánry, techniky a umělecké přístupy. Co nás letos v Mariánských lázních čeká prozradili programový ředitel festivalu Tomáš Vobořil s dramaturgem Jiřím Angerem a svůj poslední film Signatury některých věcí představil vizuální umělec Zdeněk Baladrán. Připravila Agáta Hrnčířová.
Audiovizuální esej provokuje spoustu lidí tím, že stojí na hranicích mezi uměleckým, akademicko-kritickým a fanouškovským světem. Myslím, že právě existencí na hranici mezi několika jevy může vznikat to nejvíce aktuální a fascinující myšlení.
Jiří Anger
Související
-
Prolnutí taneční magie a filmového experimentu. Jak se tančí pro kameru?
Co přináší fenomén Dance for camera? Co může kamera nabídnout tanečníkovi a naopak? S filmovými tvůrci a tanečníky mluví v ArtCafé Agáta Hrnčířová.
-
Samota, stáří i zranitelnost v uměleckém prostředí. Jaká další témata přináší letošní FAMUFEST?
Jaké snímky přináší letošní filmový festival FAMUFEST a jak o filmové tvorbě přemýšlejí současní mladí autoři? ArtCafé moderuje Agáta Hrnčířová.
-
Na lodi, v kapli i na zámku. Divák nehledá jen pohodlí kinosálu, ale i vztah k místu, kde se promítá
Proč se dokumentární filmy promítají často mimo kinosály? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové jsou zástupkyně organizací, které snímky přináší na netradiční místa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.