Ruslan Horovyj: Hraniční kontrola

03305436.jpeg

On-line do neděle 6. září 2015.

Poslouchejte na Vltavě 31. srpna 2015 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do neděle 6. září 2015.


Horovyj je režisér, novinář a spisovatel, narozený v roce 1976. V 90. letech odešel z Ukrajiny a strávil několik let v cizině. V současné době je vedoucím režisérem televize Magnolia-TV, kde léta řídil program Služba hledání dětí (pořad o nezvěstných dětech).

Natočil kromě jiného dvoudílný dokument o Kurenivské tragédii, v němž jsou poprvé ukázány zatím utajené snímky KGB. (Roku 1961 se protrhla hráz umělé přehrady na místě tzv. Babího Jaru v Kyjevě, kde za 2. světové války došlo k masovému vraždění především ukrajinských Židů. Místo mělo být zapomenuto a bolševická moc jej nechala napouštět odpadní vodou z továren. Hráz se však protrhla, zaplavila několik čtvrtí a při tragédii přišlo o život cca 1500 lidí. Komunistická moc tragédii ututlala, takže dodnes o ní ne každý ví.)

O své poslední knize, sbírce povídek Haharin i Barselona (Gagarin a Barcelona, 2013), Ruslan Horovyj říká: „V této knize nenajdete jedinou vymyšlenou historku nebo osobu - vše je převzato ze skutečného života a doplněno vlastními, značně bohatými a rozmanitými autorovými zkušenostmi.“

První povídka nese název Hraniční kontrola (v originále Pravda) a přenese nás na několik hraničních přechodů - ukrajinsko-podněsterský a podněstersko-moldavský, k tomu hrdinu ještě zastaví podněsterská dopravní policie. O co jde? Hrdina jede prázdným autem do Kišiněva.


Čte: Marek Holý

Autor: Ruslan Horovyj Z vlastního překladu připravila: Rita KindlerováRežie: Dimitrij Dudík

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby