Roztáčíme kola! Automatické mlýny v Pardubicích začínají novou etapu své existence

29. září 2023

Víc než 110 let stojí v Pardubicích nad řekou Chrudimkou první z pardubických staveb Josefa Gočára. Monumentální areál Automatických mlý, které architekt navrhl pro bratry Winternitzovy, pracovaly do roku 2013, kdy v nich byl ukončen provoz. A dnes, po 10 letech, místo znovu ožívá.

O přestavbě objektu, plánech do budoucna i o programu Galerie města Pardubic, která se do Automatických mlýnů přestěhovala, mluví architekt Lukáš Smetana a vedoucí městské galerie GAMPA Šárka Zahálková.

Architekt Lukáš Smetana plánuje z Automatických mlýnů vybudovat novou městskou čtvrť

„Dnes otevíráme první etapu přestavby areálu. Vzniká zde plno veřejného prostoru – jednak park před areálem a národní kulturní památkou a zároveň vnitřní náměstí, které máme pojmenované Automatické mlýny. A zároveň se otevírá v srdci celého areálu obilné silo – to je druhá část Gočára. Do trvalého provozu jde krajská galerie, která se jmenuje Gočárova galerie a zároveň se nově otevírá objekt, který nově vznikl v severovýchodní části areálu – tam se právě nachází GAMPA a nahoře nad ní je Sféra,“ vyjmenovává architekt Smetana.

Prostranství před Automatickými mlýny oživí, zaplní a v letních dnech zchladí dvacet vzrostlých platanů

„Cítili jsme, že ten prostor má v sobě velký potenciál stát se kulturním a společenským prostorem. Tato představa tam byla už od začátku,“ říká vedoucí městské galerie GAMPA Šárka Zahálková. Právě GAMPA se do areálu Automatických mlýnů přestěhovala a dnes zahajuje provoz na nové adrese první výstavou Mlýnský ostrov! Co dalšího GAMPA nabízí a jaký nový program vytvořila? A co pro návštěvníky a návštěvnice chystá Grand Opening Automatických mlýnů? Poslechněte si celý rozhovor s architektem Lukášem Smetanou a vedoucí městské galerie GAMPA Šárkou Zahálkovou. 

Nově postavená budova má v přízemí galerii GAMPA a v nadzemních patrech Vzdělávací centrum Sféra
autor: nav
Spustit audio

Související