Rozhlasový seriál Hrabě Drákula podle slavného románu Brama Stokera

7. říjen 2012

Román Dracula je dodnes nejproslulejší zpracování upírské legendy do románové podoby. S vkusem, s ohledem na reálie a se znalostí vampyrismu se Stokerovi podařilo vzkřísit v povědomí milionů čtenářů prastarou legendu, provázející lidstvo odnepaměti. Do prostředí viktoriánské Anglie umístil Bram Stoker příběh, v němž s tmou a zkázou zápolí obyčejní lidé, nucení bojovat zbraněmi stejnými jako síla zla – symboly a prostředky čerpanými ze středověkých mýtů. První díl rozhlasového seriálu podle slavného románu vysílá Český rozhlas 3 – Vltava v neděli 7. října v 10:30.

Bram Stoker je typickým představitel autorů jednoho díla. Přestože napsal několik dalších románů např. Křišťálový pohár, Tajemství moře, Hadí zámek či Klenot sedmi hvězd, působil jako divadelní kritik a pracoval též jako tajemník známého herce Henryho Irvinga, lidé si tohoto Ira navždy budou spojovat s klasickým a vlastně zakládajícím dílem o upírech – románem Dracula z roku 1897. Populární Dracula, psaný formou deníkových záznamů, dopisů a novinových zpráv, se dodnes vydává a hlavně je předmětem mnoha dalších, především filmových zpracování.

My vám nabídneme rozhlasové, třídílné zpracování příběhu transylvánského hraběte a londýnského právníka. Autorem dramatizace je Jitka Škápíková a režisér Petr Mančal obsadil do titulní role Vladimíra Dlouhého, do dalších pak Kamila Halbicha, Janu Strykovou, Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka. Natočeno v roce 2009.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.