Rozhlasová hra Martina Koláře z brněnského podzemí

02526534.jpeg

Děj původní rozhlasové hry Jako v pytli zasadil Martin Kolář do temnot záhadných a neprozkoumaných podzemních prostor, v nichž je možné téměř cokoliv. V této „opravdu rozhlasové hře“, jak zní její podtitul, může posluchač nalézt odkazy na řadu nejrůznějších klasických rozhlasových postupů a provařených klišé, s nimiž si autor zručně pohrává.

Autora k napsání této rozhlasové hry inspirovala mimo jiné lokace brněnských kulturních institucí. V moravské metropoli je, jak známo, všechno blízko u sebe, a konkrétně blízkost budov rozhlasu, televize a několika divadel je opravdu značná. V Kolářově hře se setkávají dva herci kdesi v brněnském podzemí, na cestě mezi těmito stánky umění a zábavy. Z tohoto bodu se pak rozvíjí rozhlasová komedie o tom, co vyplyne ze setkání dvou umělců, z nichž každý může mít své důvody k tomu, aby "chodil kanálama".

Martin Kolář se narodil v roce 1972 v Jihlavě. Na Divadelní fakultě JAMU vystudoval rozhlasovou a televizní dramaturgii a scenáristiku pod vedením Antonína Přidala. Je spoluzakladatelem, autorem, hercem a režisérem jihlavského divadelního studia De Facto Mimo. Je autorem řady divadelních her a dramatizací: brněnské divadlo Polárka uvedlo jeho hry Šaškumprásk, Pozdvižení v Lexiku a dramatizaci Sekorova Brouka Pytlíka. Mahenova činohra Národního divadla v Brně uvedla úpravu Exuperyho Malého prince s jeho písňovými texty. Je také autorem povídek, z nichž byly knižně vydány: Kousek Leslie Wildové (Cena Karla Čapka - 2. místo, nominace České akademie sci-fi a fantasy na povídku roku), To nejlepší z Tommyho Browna, Muž bez medových koláčků a Vyzvánění. V roce 1996 realizoval Český rozhlas Praha jeho feature Nezvyklé krásy o africké cestě sochaře F. V. Foita z Doupí u Telče.

Hlavních rolí komedie o dvou hercích, kteří se shodou podivných náhod setkají v temnotách brněnského podzemí, se v režii Hany Mikoláškové zhostili František Derfler a Jiří Vyorálek. Hra byla natočena v roce 2007 v brněnském studiu Českého rozhlasu.

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.