Romská pohádka O chytrém, ale prolhaném zloději Bajcúrovi

Stanice Vltava uvedla v sobotu 5. listopadu premiéru pohádky O chytrém, ale prolhaném zloději Bajcúrovi. Rozhlasová pohádka vznikla na základě romských příběhů z knihy Gejzy Demetera „Ráj na zemi“. V hlavní roli Bajcúra se představí redaktor, muzikant a spoluzakladatel kapely Gipsy.cz Patrik Banga. Pohádka zazněla v rámci vydání Víkendové přílohy věnované romské kultuře.

Gejza Demeter napsal soubor deseti romských pohádek jako hold svému dědečkovi, kováři a lidovému vypravěči z romské osady v Dlhém nad Cirochou nedaleko Humenného. Příběhy jsou ukotvené ve světě venkovských Romů a dnešního čtenáře oslovují především smyslem pro humor, nekonvenčností, fabulační lehkostí a dramatickým rozvíjením zápletky.

03736051.jpeg

Víkendová příloha stanice Vltava se 5. listopadu, v Mezinárodní den romského jazyka, cele věnovala romské kultuře. Hosty redaktora Tomáše Černého byli romisté i Romové a součástí programu bylo také několik pořadů nahlížejících z různých stran tuto pozoruhodnou kulturu. Pohádku o Bajcúrovi doplnila debata přítomných odborníků i tvůrců.

03736062.jpeg

Pohádce O chytrém, ale prolhaném zloději Bajcúrovi se věnoval také rozhlasový magazín eRko v neděli 30. října, v němž byli hosty Jana Kovaříka představitel hlavní role Patrik Banga a autor Víkendové přílohy na romské téma, redaktor Tomáš Černý.

03736054.jpeg

Účinkují: Patrik Banga, Jakub Folvarčný, Zdeněk Junák, Michal Bumbálek, Simona Peková a další

Autor: Gejza DemeterDramatizace: Kristina ŽantovskáPřeklad: Zbyněk Andrš Překlad veršů: Eva DanišováHudba: Josef ŠenkiTexty písní: Petr KotoušRežie: Michal Bureš

Natočeno v roce 2016.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba