SERIÁL

Roman Szpuk: A zavaž si tkaničky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Roman Szpuk

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Romanu Szpukovi táhne na šedesát, přesto je stále obdařen očima dítěte. S tímto darem pak za každého počasí neúnavně vyráží do šumavských výšin, aby o svých potulkách vydal svědectví ve tvaru krátkého textu, jež má blízko k básni v próze. Není divu, přehled jeho dosavadní tvorby zahrnuje především množství básnických sbírek, knížka A zavaž si tkaničky je po Chraplavých chorálech teprve jeho druhým dílem prozaickým. Z výjimečné knihy čte Norbert Lichý.

Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Kniha A zavaž si tkaničky je souborem deníkových záznamů z šumavských toulek od října 2012 do října 2014. Text nezapře, že jeho autorem je básník. Aby však nedošlo k mýlce: Roman Szpuk není typem šťastného blázna, který brázdí v rozvázaných botách šumavské hvozdy a křičí do kopců o své radosti ze života.

Jeho duše je velice křehká, zranitelná a často bolavá. Ty výpravy mu tedy kromě krásy a radosti přinášejí také útěchu a pocit sounáležitosti se světem vyššího řádu. Šumavská příroda je pro něj chrámem, do něhož chodí se stejnou samozřejmostí jako do chrámů kamenných, vystavěných z pokory a obdivu k síle, jejíž mohutnosti člověk nikdy nedosáhne.

Výhled do krajiny pod rozvodím dvou evrospkých řek

Roman Szpuk je také člověkem velmi empatickým, takže jeho setkávání s lidmi, o nichž neobdaření mluví jako o spodině, outsiderech či okraji společnosti, je plné porozumění. Nejen to – právě takoví lidé jsou pro něj těmi pravými parťáky, možná i proto, že mají nejblíže k jakémusi přirozenému stavu existence, nejsou tak zkaženi hmotnými požitky jako ona většina, která má sklon se na ně dívat s odstupem a pohrdáním.

Norbert Lichý v ostravském rozhlase při práci na audio knize Den trifidů

Naše pětidílná četba samozřejmě nemůže zahrnout autorovo zatím poslední dílo v celé šíři, berte ji tedy prosím také jako pozvánku k četbě výjimečné knihy.

Účinkuje: Norbert Lichý

Připravil: Marek Pivovar
Zvuk: Marek Hoblík
Režie: Tomáš Soldán
Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.

Spustit audio
autoři: Marek Pivovar , Tvůrčí skupina Drama a literatura