Roman Ludva: Sad

4. březen 2014
02204900.jpeg

Rozhlasová hra o slivovici a lásce až za hrob. Původní hra, oceněná 3. místem v soutěži o původní rozhlasovou hru vypsanou k 90. výročí Českého rozhlasu.

Třetí místo v soutěži o původní rozhlasovou hru vypsanou k 90 výročí rozhlasu získal Romana Ludva za svou minimalistickou baladu ze Vsetínska, Sad. Podtitul „hra o slivovici a lásce až za hrob“ dost přesně vyjadřuje její téma.

Kácení stromů v lese, sázení trnek v sadu, zapřahání koní i pálení slivovice, to je celý Dědkův život. S vnukem Ondrášem, který už je „ogarem z města“, k sobě obtížně hledají cestu. Jejich vztah je obrazem zpřetrhaných tradic, které se pokoušejí znovu vzkřísit.

Autor je úsporný ve slovech, nepopisuje, nevysvětluje. Rozhovor se mezi postavami odehrává více v odmlkách a v tom, co si Dědek s Ondrášem nedokáží říct.

O to větší prostor dostává zvuková kresba prostředí staré chalupy a sadu, kam příběh Ludva umístil. Aby zachoval jedinečnost textu, zvolil režisér hry, Ivan Chrz, filmový způsob natáčení v autentickém prostředí skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Na ojedinělé zvukové podobě díla pracoval zvukový mistr Roman Špála a hudební režisér a současně autor hudby Jan Trojan.

O autorovi:Roman Ludva (1966) je zavedený autor, jehož romány Poslední ohňostroj (2004), Stěna srdce(2001), Jezdci pod slunečníkem(1999), Žena sedmi klíčů(1997), Smrt a křeslo(1966) a povídky (Falzum, 2012) mívají často napínavou detektivně-kriminální zápletku.

Je také autorem několika televizních scénářů, divadelní hry a libreta k muzikálu. Jeho knihy vydávají dobré nakladatelské domy jakými jsou Votobia, Petrov nebo Host. Roman Ludva žije a pracuje v Olomouci.


Osoby a obsazení:Ondráš a vypravěč (Ivan Řezáč), Dědek (František Švihlík), Ondráš 12letý (Martin Skopalík), Ondráš 18letý (Tomáš Krejčí), babička (Drahomíra Hofmanová), Majka (Anna Cónová), kněz (Ivan Chrz), doktor (Roman Špála), lékařka (Dana Reichová)

Autor: Roman LudvaDramaturgie: Kristina ŽantovskáRežie: Ivan Chrz

Natočeno v roce 2014.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby