Roman Ludva: Sad

03251682.jpeg

Rozhlasová hra o slivovici a lásce až za hrob.

Poslouchejte na Vltavě 20. ledna 2015 ve 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 26. ledna 2015.


Třetí místo v soutěži o původní rozhlasovou hru vypsanou k 90 výročí rozhlasu získal Romana Ludva za svou minimalistickou baladu ze Vsetínska, Sad.

Podtitul „hra o slivovici a lásce až za hrob“ dost přesně vyjadřuje její téma. Kácení stromů v lese, sázení trnek v sadu, zapřahání koní i pálení slivovice, to je celý Dědkův život. S vnukem Ondrášem, který už je „ogarem z města“, k sobě obtížně hledají cestu. Jejich vztah je obrazem zpřetrhaných tradic, které se pokoušejí znovu vzkřísit.

Autor je úsporný ve slovech, nepopisuje, nevysvětluje. Rozhovor se mezi postavami odehrává více v odmlkách a v tom, co si Dědek s Ondrášem nedokážou říct. O to větší prostor dostává zvuková kresba prostředí staré chalupy a sadu, kam příběh Ludva umístil.

Aby zachoval jedinečnost textu, zvolil režisér hry, Ivan Chrz, filmový způsob natáčení v autentickém prostředí skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Roman Ludva (1966) žije a pracuje v Olomouci. Je zavedený autor, jehož romány Poslední ohňostroj (2004), Stěna srdce(2001), Jezdci pod slunečníkem(1999), Žena sedmi klíčů(1997), Smrt a křeslo(1966) a povídky (Falzum, 2012) mívají často napínavou detektivně-kriminální zápletku. Je také autorem několika televizních scénářů, divadelní hry a libreta k muzikálu.


Osoby a obsazení: Ondráš (Ivan Řezáč), Dědek (František Švihlík), Ondráš 12-ti letý (Martin Skopalík), Ondráš 18-ti letý (Tomáš Krejčí), babička (Drahomíra Hofmanová), Majka (Anna Cónová), vypravěč (Ivan Řezáč) a další

Autor: Roman Ludva Dramaturgie: Kristina ŽantovskáHudba: Jan TrojanRežie: Ivan Chrz

Natočeno v roce 2014.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby