Roland Schimmelpfennig: Nabídka a poptávka

25. září 2012

Jeden z nejuznávanějších současných německých dramatiků Roland Schimmelpfennig patří k těm autorům, kteří ve svých hrách hledají poezii v obyčejných věcech. Díky fantazii odhaluje tajemství života zdánlivě nevzrušivého a všedního. Takový je i jeho „dialog bez konce“ nazvaný Nabídka a poptávka. Hru v zajímavé radiofonní úpravě si můžete poslechnout v úterý 25. září ve 21:30 na stanici Český rozhlas 3 – Vltava.

Roland Schimmelpfennig se narodil v roce 1967 v Göttingenu. Po maturitě pracoval jako novinář v Istanbulu. V roce 1990 zahájil studium režie v škole Otto Falckenberga v Mnichově. Po dokončení studia se stal asistentem režie a později spolupracovníkem uměleckého vedení v mnichovském divadle Kammerspiel. Kromě toho pracoval v berlínském Schaubühne, vídeňském Burgtheatru a Volksbühne Berlín.

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Impuls ke psaní dala Schimmelpfennigovi setkání s dramatiky při inscenování jejich her. Jako člen uměleckého vedení mnichovských Kammerspiele se věnoval režii, dramaturgii i vedení divadla. V té době začal s psaním her. Evropský věhlas přinesla Schimmelpfennigovi Arabská noc (1999). Na česká jeviště vstoupil poprvé hrou Push Up 1-3 v Divadle Na zábradlí, Arabská noc měla českou premiéru v roce 2004 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.

V roce 2004 nastudoval režisér Dimitrij Dudík v české premiéře Schimmelpfennigův "dialog bez konce" Nabídka a poptávka. Postavy Josefa a Ruby si v rozhlasové inscenaci zahráli Josef Somr a Veronika Žilková.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Z Frenštátu do pohádky. Stačí věřit na dobré konce.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi

Koupit

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili. Spisovatel Ota Pavel úspěch popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi. Čte Oldřich Kaiser