Robert Kalivoda: Tragická dialektika básníkova osudu. Studie českého historika a filozofa, věnovaná básníku Zbyňku Havlíčkovi

21. květen 2022

Před 100 lety, 22. května 1922, se narodil básník a psycholog Zbyněk Havlíček, ústřední postava skupiny spořilovských surrealistů. K tomuto výročí uvádíme také esej básníkova přítele, medievalisty Roberta Kalivody. Vzpomínky na básníkovo zázemí a začátky doplňuje charakteristika Havlíčkova díla a snažení, přetrženého předčasně v roce 1969. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Hanuš Bor
Připravil: Vratislav Färber
Režie: Vít Vencl
Premiéra: 21. 5. 2022

Kalivodova studie pochází z roku 1978. Následujícího roku byla otištěna v ineditním havlíčkovském sborníku, v roce 2003 vydaná nakladatelstvím Torst v souboru Havlíčkových statí Skutečnost snu.

autoři: Vratislav Färber , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...