Robert Hugh Benson: Vyprávění faráře od svatého Filipa

Kniha, Písmo, Bible, víra
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kniha, Písmo, Bible, víra

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Víra dává i nepatrnému dění určitý význam a pomáhá člověku pochopit jeho místo ve světě. Miroslav Táborský v mystické povídce anglického katolického kněze a spisovatele. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Anglický katolický kněz, teolog, esejista a spisovatel Robert Hugh Benson (1871–1914) graduoval roku 1895 jako anglikánský duchovní, ale roku 1903 přestoupil do církve katolické. Roku 1904 byl vysvěcen na kněze, stal se kanovníkem westminsterské katedrály a roku 1911 papežským komořím. Kromě rozsáhlých románových fresek napsal také drobnější díla, např. sbírku próz Neviditelné světlo, v níž osvědčil literární talent i hlubokou znalost teorie i praxe duchovního života.

Miroslav Táborský

Řada Bensonových děl byla v první půli 20. století přeložena do češtiny. Sbírka vynikajících povídek s mystickými náměty Neviditelné světlo vyšla česky již roku 1914 ve Florianově Dobrém díle a její třetí vydání v nakladatelství Vyšehrad (1970) bylo pro zasvěcence událostí. V roce 2012 pak vyšla druhá sbírka mystických povídek s názvem Zrcadlo ze Shalottu, z ní jsme vybrali Vyprávění faráře od svatého Filipa.

V Bensonových povídkách se snad nejvýrazněji projevil autorův literární talent. V podstatě všední příběhy, jichž byl za svého života svědkem, vidí Benson prizmatem své víry. Právě ta dává i nepatrnému dění určitý význam a pomáhá člověku pochopit jeho místo ve světě a v životě. Osobité kouzlo čistého, pevného a výrazného stylu uchvátilo několik generací čtenářů.

Účinkuje: Miroslav Táborský

Překlad: Lucie Nekulová
Připravil: Petr Turek
Režie: Vlado Rusko

Natočeno v roce 2012.