Robert Harris: Otčina. Detektiv Xavier March je na stopě nejpřísněji střeženému tajemství Velkoněmecké říše

Berlín 1964. Německo válku neprohrálo a milovaný vůdce slaví 75. narozeniny... On-line k poslechu do soboty 3. prosince 2016.

Soutěžní otázka č. 1:
V prvním díle seriálu vezme Xavier March svého syna na projížďku po novém Berlíně, který pro Hitlera navrhl a v Harrisově historické vizi také vystavěl architekt Albert Speer. Která ze staveb, na níž se skutečně podílel Albert Speer, dosud slouží svému původnímu účelu:
A) Olympijský stadión
B) Braniborská brána
C) Berlínská filharmonie

Berlín na jaře 1964. Xavier March je detektiv, jakých už jsme poznali desítky, jeden z těch, kteří to přehánějí s pitím i s prací, kteří špatně spí a po rozvodu žijí už léta sami. Jeden podstatný rozdíl by tu ale byl: March se pyšní titulem Sturmbannführera SS, nacistické Německo ovládá celou Evropu a tajemství, kterému je vyšetřovatel na stopě, by mohlo ošklivě zkalit oslavu vůdcových pětasedmdesátin.

Čtěte také: Poslouchejte nový seriál Otčina a soutěžte o hodnotné ceny!

Soutěžní otázka č. 2
V průběhu vyšetřování narazí detektiv March na zvláštní oblibu, které se u podezřelých těší bonboniéra, která po otevření hraje melodii z Hitlerovy oblíbené operety Veselá vdova. Napište, kdo byli autory hudby a libreta tohoto hudebního díla, které mělo svou premiéru v roce 1905 v Divadle na Vídeňce:
A) Emmerich Kálmán, Leo Stein a Béla Jenbach
B) Oskar Nedbal, Leo Stein a Julius Wilhelm
C) Franz Lehár, Victor Léon a Leo Stein

K premiéře rozhlasového seriálu Otčina podle knihy Roberta Harrise pořádá Český rozhlas Vltava posluchačskou soutěž. Od neděle 20. listopadu do neděle 18. prosince, vždy po skončení příslušného dílu seriálu, vám ve vltavském vysílání položíme jednu otázku a nabídneme tři možné odpovědi. Otázky najdete zpětně také na našem webu. Po posledním díle bude položena také otázka zaměřená na odhad skutečnosti související s vysíláním Českého rozhlasu.

Odpovědi na všech šest otázek najednou musí soutěžící poslat mailem na adresu otcina@rozhlas.cz do 19. prosince 2016 do 23:59:59 hodin. Výhercem hlavní ceny se stává soutěžící, který v daném termínu pošle správné odpovědi na pět vědomostních otázek a jehož odhad v odpovědi na šestou otázku bude nejpřesnější.

Robert Harris se ve svém románu „Otčina“ pokusil domyslet situaci, jaká by nastala v Evropě v případě opačného výsledku 2. světové války. Jeho fiktivní Velkoněmecká říše sahá od Atlantiku po Ural, Československo, Polsko, Rusko neexistují. Ostatní evropské státy jsou spojeny do Evropského společenství ovládaného Německem a to včetně Velké Británie, které vládne Edward VIII. Po boku s Wallis Simpsonovou.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Svět je rozdělen na dva tábory, nacistickou Evropu a zbytek svobodného světa v čele se Spojenými státy, které se drží v šachu svými jadernými zbraněmi. Ale po dlouhém období studené války k sobě oba tábory hledají cestu, Berlín připravuje návštěvu amerického prezidenta, od které si obě strany hodně slibují.

Oslavy Hitlerových narozenin nesmí nic narušit. Proto je celý policejní aparát, včetně vyšetřovatele Sturmbannführera SS Xaviera Marche, na nohou. Tělo utopence, které se jednoho rána objeví na břehu Havelského jezera, má být jen dalším rutinním případem. Jenže Xavier March, není z těch detektivů, kteří by případ opustili, dokud neobjeví pravdu. A to ani v případě, kdy pravdou je nejpřísněji střežené tajemství Třetí říše, které zatím každého, kdo s ním přišel do styku, stálo život.

Představa vítězství Německa ve 2. světové válce přitahovala autory i před Harrisem, mezi prvními Philipa K. Dicka v románu Muž z vysokého zámku (The Man in the High Castle) z roku 1962, kde jsou Spojené státy rozdělené mezi Německo a Japonsko, nebo Frederica Mullallyho v románu Hitler vyhrál (Hitler Has Won), který vyšel v roce 1975, ale žádný v sobě nespojil alternativní historii s politickým thrillerem a noirovým detektivním příběhem tak úspěšně jako Robert Harris. Otčina (Fatherland) je jeho prvním a nejznámějším románem. Prodalo se ho víc než šest milionů výtisků po celém světě a stal se jedním z nejčtenějších románů tzv. alternativní historie.

Robert Harris (nar. 1957 v Anglii) se k psaní beletrie dostal od své původní novinářské profese přes literaturu faktu. Na svém kontě má knihy o chemické válce, labouristickém vůdci Nielu Kinnockovi a zejména o skandálu s vydáním falešných Hitlerových deníků Obchod s Hitlerem (Selling Hitler, 1986). Možná, že právě práce na této knize a zájem, který hitlerovská říše stále vzbuzuje, přivedly Harrise na námět románu Otčina.

Po pět nedělních dopolední na Českém rozhlase Vltava budete moci spolu s Xavierem Marchem rozplétat případ, ve kterém znepokojivou rychlostí přibývají mrtvoly bývalých vysokých nacistických funkcionářů. Má pravdu gestapo, když tvrdí, že staré Hitlerovy spolubojovníky z NSDAP dostihly jen důsledky jejich černých obchodů s kradenými uměleckými předměty? Nebo je za vším snaha za každou cenu umlčet svědky, kteří by mohli ohrozit sbližování se Spojenými státy a nakonec i celou další budoucnost Velkoněmecké říše?


Osoby a obsazení: Xavier March, vyšetřovatel berlínské kriminální policie (Jiří Vyorálek), Max Jaeger, vyšetřovatel berlínské kriminální policie (Jan Vondráček), Krause, dispečer (Miroslav Hanuš), Fiebes (Ivan Řezáč), Wagner, pyrotechnik (Hanuš Bor), pyrotechnik (Jiří Suchý), Lutherová, manželka pohřešovaného Martina Luthera (Lucie Juřičková), Domovnice (Ludmila Molínová), Charlie Maguireová, americká novinářka (Tereza Dočkalová), Henry Nightingale, druhý tajemník na ambasádě USA (Jan Dolanský), Arthur Nebe, ředitel říšské kriminální policie (Jiří Štěpnička), Portýr (Jaroslav Kára), Karl Krebs, důstojník gestapa (Marek Holý), Odilo Globus Globocnik, Obergruppenführer SS (Igor Bareš) a Služba (Ladislav Železný)

Autor: Robert Harris Překlad: Pavel BakičDramatizace: Vít VenclDramaturgie: Renata VenclováRežie: Aleš Vrzák

Natočeno v roce 2016.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura