Roald Dahl: Pan Hoddy

03247510.jpeg

On-line do úterý 18. listopadu 2014.


Roald Dahl (1916-1990) byl britský prozaik, narozený ve Walesu norským rodičům, který se do popředí dostal ve čtyřicátých letech 20. století a stal se jedním z nejvydávanějších autorů na světě.

Mezi jeho nejpopulárnější díla patří Karlík a továrna na čokoládu, Jakub a obří broskev, Matylda a Čarodějnice. Roald Dahl v dospělosti měřil bezmála dva metry a byl velmi dobrý sportovec - stal se kapitánem školního squashového týmu a hrál i za školní fotbalový tým. Zajímal se také o fotografování. Během let, kdy navštěvoval Rapton School, čokoládová společnost Cadbury příležitostně do této školy posílala krabice s novými čokoládami za účelem testování žáky. To ho později inspirovalo k napsání dětské knihy Karlík a továrna na čokoládu.

Po dokončení školy nastoupil v roce 1934 u firmy Shell a stal se jedním z obchodních zástupců pro oblast východní Afriky. V listopadu 1939 se připojil k Royal Air Force (RAF). Když v roce 1940 letěl z Libye, musel nouzově přistát v poušti. Ovšem podvozek jeho letounu zavadil o kámen a letadlo ztroskotalo. Dahl měl frakturu lebky a dočasně oslepl. Havárii později popsal v autobiografickém díle Sólový let.

Psát začal v roce 1942, poté co byl přemístěn do Washingtonu, D.C jako letecký atašé. V roce 1953 se v New Yorku oženil s herečkou Patricií Nealovou. Jejich manželství přetrvalo 30 let a měli pět dětí. Zemřel ve svém domě v Buckinghamském hrabství v listopadu roku 1990 ve věku 74 let. Na jeho počest byla otevřena Dětská galerie Roalda Dahla v Muzeu Buckinghamshirského hrabství v blízkém Aylesbury.

Jako světově populární bohatý spisovatel přispíval na výzkum v oblasti neurologie a hematologie a angažoval se v boji proti negramotnosti. Statečný a úctyhodný muž, pocházející z norských předků a oplývající vpravdě vikingským vzrůstem, byl jako spisovatel poměrně potměšilý, rád zobrazoval bizarní situace a jeho povídky mívají hororový základ. Stal se jedním z nejbrilantnějších představitelů černého humoru v literatuře - a nutno dodat, že literaturu pro děti z toho nevyjímaje.


Autor: Roald Dahl Překlad: Josef LínekPřipravila: Jiřina Tejkalová

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby