Řidič vozu smrti. Dokudrama vystavěné na základě osobní zprávy Leopolda Lojky

2. srpen 2017
František Ferdinand d`Este s chotí při odjezdu z kasáren v Sarajevu 28. 6. 1914, krátce před prvním atentátem. Vpředu řidič Leopold Lojka, osobní myslivec Gustav Schneiberg, uprostřed hrabě František Harrach a generál Oskar Potiorek

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.


Dokument vznikl ve spolupráci se Stanislavem Motlem, který před několika lety našel na půdě jednoho domu ve Velkém Meziříčí rukopisně psanou zprávu o události, která změnila svět.

Ukázalo se, že se jedná o osobní zpověď Leopolda Lojky, který byl řidičem Františka Ferdinanda D´Este při jeho cestě v Sarajevu v den atentátu. Tento muž si po celý svůj nepříliš dlouhý život vyčítal, že mohl 1. světovou válku odvrátit nebo jí dokonce zabránit. 

Dokudrama v režii Petra Mančala rekonstruuje den ve kterém se odehrál atentát na následníka trůnu. Dramatizace probíhá jak v němčině tak češtině, bohaté zvukové efekty podtrhují vypjatost okamžiků.

Příběhy 1. světové války: A nastalo zde jakési hrůzné ticho

02661890.jpeg

Jen Rakousko-Uhersko povolalo do 1. světové 4,5 milionu mužů. Ženy tak musely zastat veškerou práci. A to byl taky boj. Nahlédněte do jednoho z nich, úplně obyčejného, prostřednictvím dopisů Josefy Stloukalové.

Spustit audio
autoři: Stanislav Motl, Bronislava Janečková