Richard Halliburton: Toulky Amerikou (4/5)

Na cestách s americkým dobrodruhem a spisovatelem. On-line k poslechu do středy 16. listopadu 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Víte, na kterém ostrově se 12. října 1492 vylodil Kryštof Kolumbus, když objevil Ameriku? A troufli byste si osobně proplavat Panamským průplavem? Pro amerického dobrodruha a spisovatele Richarda Halliburtona nebylo nic nemožné a vyhledával vždy místa a situace, kde se poznání spojovalo s dobrodružstvím.

Naprosto nepochopitelné a bláznivé cesty za dobrodružstvím podnikal americký novinář Richard Halliburton (1900-1939). Cestoval letadlem, lodí, vlakem i na slonovi. Své neuvěřitelné zážitky pak sepsal v mnoha knihách. Své historické vzdělání důvtipně spájí a realizuje se skutečností, již prožívá. Se svým mnohdy zmačkaným kloboukem Halliburton skutečně připomíná Indiana Jonese na dobrodružné výpravě.

03587076.jpeg

Od ukončení svých studií se v podstatě potuloval po celém světě, k cestám vybíral místa nejméně přístupná. Díky svým cestopisům, jež nepostrádají krásu, poezii a humor, je dodnes považován za klasika amerického cestopisného žánru. Osudným se Richardu Halliburtonovi stala plavba po moři, kdy si najal čínskou džunku, kterou nazval Sea Dragon (Mořský drak), a vydal se na plavbu přes Tichý oceán z Hongkongu do San Franciska.

Poslední radiotelegrafická zpráva od něj byla zachycena 24. března 1939. Ani džunka, ani jeho tělo nebyly nikdy nalezeny. Richard Halliburton má náhrobní kámen na hřbitově Forest Hills při rodinné hrobce. V hrobě ovšem schází tělo. Je prázdný.

03315206.jpeg

Čte: Martin Stránský

Autor: Richard Halliburton Překlad: Jiří PoberPřipravil: Dominik MačasRežie: Jakub Doubrava

Natočeno v Plzni.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby