Richard Erdoes: Chromý jelen (2/10)

Četba na pokračování ze vzpomínek medicinmana kmene Siouxů v podání Ladislava Mrkvičky.

Poslouchejte na Vltavě od 4. července 2016 vždy v 11:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do pondělí 11. července 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Kniha o dramatických osudech severoamerických Indiánů vznikla jako záznam vyprávění Chromého jelena, siouxského medicinmana z kmene Minikonžuů. Chromý jelen - John Fire (1903 - 1977) mimo jiné pásl dobytek, pašoval kořalku, dělal klauna na rodeu, pracoval jako kmenový policista v rezervaci, kradl auta, seděl ve vězení a bojoval za 2. světové války v Normandii.

Vypravěč seznamuje čtenáře s životní filozofií národa Siouxů, s jejich hlubokým smyslem pro rodinu, tradičními obřady, dokonalou znalostí přírody, s posvátnou dýmkou a hierarchií jejich hodnot. Vyslovuje i pochybnost o hodnotách bělošské civilizace, která harmonii člověka a přírody soustavně ničí. Vypravěč Chromý jelen je vysoce inteligentní, nadaný, kritický k bělochům i k vlastním lidem, bez moralizování moudrý. Vyprávění je i svědectvím o snaze o oživení siouxské kultury od poloviny 20. století.

4. července 1776 byla vyhlášena Deklarace nezávislosti, která znamená ve světových dějinách okamžik vzniku Spojených států amerických. V roce 240. výročí této události připomínáme Osudy Chromého jelena fakt, že Amerika nebyla neobydlená země, že v ní žili národy s vlastní kulturou, vzdělaností a náboženstvím, k nimž se bílí dobyvatelé nechovali s respektem. Indiáni žijí v USA stále a jsou dnes občany se stejnými právy jako běloši i všechny ostatní rasy a barvy. Jedním se však liší - jsou původními obyvateli země. Vyprávěním příslušníka kmene Siouxů (Lakotů) jim vzdáváme úctu i v našem vysílání.

Chromý jelen vyprávěl čtyři roky své životní osudy Richardu Erdoesovi, novináři, spisovateli a etnografovi. Erdoes se narodil ve Vídni roku 1912, vystudoval v Berlíně výtvarnou akademii a v době nastupujícího nacismu se angažoval jako karikaturista v antifašistických časopisech. Jako potomek židovských rodičů musel prchat před nacisty. V USA se stal spolupracovníkem magazínu National Geographic a potkal se s tématem, které ho zaujalo na celý život - život původních amerických obyvatel.


Čte: Ladislav Mrkvička

Autor: Richard Erdoes Překlad: Josef Porsche Připravila: Gabriela AlbrechtováRežie: Vlado Rusko

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby