Rhiannon Giddens a Sophie Hunger – královna americany a švýcarská písničkářská hvězda živě z německého Rudostadtu
Vltavský Koncert bez hranic bude tentokrát patřit dvěma záznamům z německého festivalu Rudolstadt. Hlavní část pořadu věnujeme koncertu americké umělkyně Rhiannon Giddens, která ve své tvorbě přirozeně navazuje na tradici americké hudby. V druhé polovině pořadu zazní ukázky z vystoupení švýcarské zpěvačky Sophie Hunger, která by se snad na podzim letošního roku měla představit v Praze s novým albem. Pořad vysíláme v rámci Mezinárodní rozhlasové výměny.
Rhiannon Giddens
Rhiannon Giddens pochází z Greensboro v Severní Karolíně a původně se proslavila coby vůdkyně skupiny Carolina Chocolate Drops, s níž se věnovala převážně tradiční folkové hudbě a v roce 2011 za album Genuine Negro Jig získala cenu Grammy. Postupem času se začala stále více prosazovat se svou sólovou tvorbou, ve které tradiční písně i žánry staví do moderního kontextu, její alba jsou stále originálnější.
V záznamu z koncertu na německém festivalu Rudolstadt z roku 2015 zazní převážně písně z jejího první sólového alba Tomorrow Is My Turn, které vyšlo ve stejném roce, ale také ukázky z kolekce The New Basement Tapes, na které se osobnosti jako Elvis Costello, Jim Jones nebo právě Rhiannon Giddens chopili interpretace nikdy nevydaných textů Boby Dylana. Právě píseň Spanish Mary z tohoto alba celý koncert otevírá. Současná královna americany Rhiannon Giddens v posledních letech vydala ještě další dvě alba – Freedom Highway a zejména There Is No Other, společné dílo s italským jazzovým hudebníkem Francesco Torrisim, na kterém velice zajímavě propojuje americkou a evropskou písňovou tradici a přichází s úplně novými interpretačními postupy.
Sophie Hunger
Poslední půlhodina bude patřit ukázce z vystoupení švýcarské umělkyně Sophie Hunger z roku 2010. Hunger v tomto roce vydala přelomové album 1983, ze kterého pochází také většina skladeb, které uslyšíte.
Sophie Hunger během posledních deseti let dospěla ve hvězdu minimálně evropského formátu, v září vydává nové, elektronickou hudbou ovlivněné album Hallucinationen, které natáčela v Berlíně. Novinku by měla představit 9. listopadu na koncertě v pražské MeetFactory. V příštím vydání Koncertu bez hranic uslyšíte další dva záznamy z německého festivalu Rudolstadt, například vystoupení senegalské legendy Youssou N'Doura se skupinou Le Super Étoile de Dakar.
Související
-
Obrovské akce v létě nebudou, ale i díky tomu roste zájem o menší a lokální projekty
Česká republika je jednou z mála zemí v Evropě, kde již nějakým způsobem probíhá koncertní kulturní život. Přes stále omezené možnosti se otevírají i nová kulturní centra.
-
Z recenze alba se čtenář často nic nedozví. Hudební žurnalistika se musí proměnit, říká Miloš Hroch
Vedle přímého sledování interpretů u nás moc míst, která přináší dění z hudebního světa, nezbývá. Čest výjimkám jako jsou magazíny Rock&Pop, Uni nebo mladší FullMoon.
-
Hrozí britské hudební scéně izolace po brexitu? Je to možné
Na aktuální tvorbě se bezezbytku podepisuje nejen dnešní bezčasí, ale také brexit, hnutí Black Lives Matter a celá neutěšená situace britské společnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.