Renáta Huserová: Když divadlo miluješ, vesmír ti pomůže

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Renáta Huserová
0:00
/
0:00

Na pozici ředitelky jednoho z nejlepších českých divadel Komorní scéna Aréna je Renáta Huserová od jeho založení v roce 1994. Dnes už nemusí trhat lístky nebo dělat požární hlídku, na rozdíl od svých začátků je ostravská Aréna plně profesionální divadlo, které během posledních čtyř let třikrát získalo titul Divadlo roku.

Když divadlo miluješ, vesmír ti pomůže, s úsměvem zlehčuje Renáta Huserová svou manažerskou práci, když se ohlíží se třiadvaceti lety v čele Arény. A tuto premisu vlastně její vyprávění potvrzuje. Divadlo se v devadesátých letech rodí v domě, kde kdysi bydlela babička a kam tedy malá Renáta chodila jako domů. Aniž by věděla, že se ta místa pro ni po dvaceti letech skutečně stanou druhým domovem.

V roce 2006 se Aréna stěhuje do zrekonstruovaných prostor budovy u řeky Ostravice. Místo je sice jen pár set metrů vzdáleno od původního divadla, ale genius loci, který, jak všichni vědí, ve starém sále funguje, se brání. Vypadalo to, že se proti stěhování všechno spiklo, vzpomíná Renáta Huserová. Nakonec ale zjišťuje, že i nové divadlo má pozoruhodnou vazbu na rodinnou historii.

Jak se řídí divadlo, jež se nebojí otevírat témata, kterým se obvykle vyhýbáme, jak vypadá ředitelské odcházení a proč není dobré „ubavit se k smrti“, to jsou některá z témat, které otevírá Vizitka s Renátou Huserovou.