Reflektujeme skutečnost, často ve vázaném verši. Střídmí klusáci v kulisách višní jsou po tvůrčí pauze v plné síle zpět

20. prosinec 2017
Střídmí klusáci v kulisách višní

Svérázná pražská kapela Střídmí klusáci v kulisách višní se po tvůrčí odmlce vrací na „pódium, které znamená prkno“. O její neobvyklé poetice a okolnostech comebacku hovoří klavírista David Hlaváč.

Kapela hraje výhradně vlastní autorskou tvorbu, ve které propojuje hudbu s divadlem, poezií a stand-up comedy. „Klusácké“ koncerty nejsou jen hudební podívanou, odehrávají se při nich etudy ve slam poetry i herecké situace. „Improvizujeme, někdy s pointou, někdy bez. Často právě to, že pointu postrádáme, je pointou samou,“ vysvětluje Hlaváč.

Skupina před časem vydala dlouhohrající debut a po delší pauze – naplněné gejzíry tvůrčí energie – se vrací ke své početné fanouškovské základně​, vybavena zbrusu novým repertoárem.

Personální složení Klusáků se během odmlky neproměnilo. Osobou, která stojí za jejím vznikem a dodnes ji vede, je zpěvák Jakub Folvarčný – člověk, který prý dokáže napsat desku přes noc; textař píšící jako lusknutím prstů ve verši volném i vázaném.

Druhým mužem „Klusáctva“ je Václav Jelínek, v kapele kytarista, jinak herec a performer. Na koncertech Klusáků ovšem žongluje jen v případech nejvyšší nouze, například v okamžicích, kdy muzikantům při improvizacích na pódiu teče mezi písničkami do bot. Za bicí soupravu usedá Jan Mocík, člověk mnoha talentů, jinak též houslista a zpěvák.

Autorem téměř veškeré hudby je pak David Hlaváč – klavírista a skladatel, který souhru čtyř vyhraněných osobností téměř výhradně chválí. „I když jsme velmi rozdílní v jednotlivostech, dohromady – a na pódiu zvlášť – mezi námi funguje jedinečná synergie.“

Ke specifické poetice písní i vystoupení Střídmých klusáků nakonec dodává: „Neřekl bych, že mystifikujeme, spíš se snažíme zachovat prvek tajemství, záměrně zamlčovat a nechat lidem prostor na uvažování, co je vlastně pravda a jak to vlastně je. Řečeno s Tomem Waitsem, interpret na sebe nemá říkat všechno.“

► Kompletní rozhovor včetně hudebních ukázek můžete streamovat zde.