Recept na divácký hit neexistuje, shodují se představitelé artových kin

20. září 2019

Pražská artová kina už přes 20 let nabízejí nejen umělecky hodnotné snímky z naší distribuce, ale také filmové festivaly, příjemné bary a kavárny. Jakým výzvám dnes čelí?

Letos v květnu oslavilo 15 let existence kino Světozor, v září tohoto roku si připomnělo deset let od svého zrodu Bio Oko, v pražských Vršovicích existuje už přes tři roky kino Pilotů a 1. června se v metropoli otevřel kousek od Jindřišské věže nový filmový sál Edison Filmhub.

Nejoblíbenější sousedský obývák na Praze 7

„Nejlepší za deset let naší existence byl každý den s diváky a samotnými filmy. I když pro diváky pořádáme různé akce a přednášky, klíčový byl pro nás vždy samotný film,“ říká ředitel Bia Oko David Beránek.

Na oslavu zářijového výročí připravilo kino Sousedský festival, jehož zastřešujícím tématem je právě sousedství: „Naše kino vnímáme jako sousedský obývák, proto jsme vybrali filmy, kde jsou klíčovými postavami právě sousedé. Diváci uvidí snímky jako Okno do dvora nebo Barton Fink a všechno vyvrcholí sousedskou slavností, která by se dala přirovnat k festivalu Zažít město jinak,“ doplňuje ředitel kina.

Stálice Prahy 1

Kino Světozor pro své diváky k 15. narozeninám promítalo 15 nejúspěšnějších filmů za dobu své existence a mimo jiné také připravilo nové znělky, jejichž tvůrce Jakub Jirásek se inspiroval rokem 2004 jakožto počátkem novodobé historie kina.

„Jejich hlavními postavami jsou známé osobnosti kolem roku 2004 a jsou koncipovány jako procházky po výstavě, která tento rok připomíná,“ prozrazuje produkční a dramaturg kina Světozor Vojta Marek. Během novodobé existence se počet sálů kina rozrostl na tři, což mu během četných festivalů, které se tam během roku konají, umožňuje promítat v jednom sále také běžné distribuční tituly.

Luke, Han a C

Tři sály má od loňského roku také Kino Pilotů. Původní dva se jmenovaly podle dvou hlavních postav původní série filmů Hvězdné války, z praktického důvodu je ale při vzniku třetího sálu podle producenta Jana Macoly, který kino Pilotů provozuje spolu se svou manželkou, přejmenovali na první tři písmena abecedy.

„Sál C je vybaven technologií E-Cinema, což znamená, že v něm nehrajeme ty úplně nejnovější filmy, ale snažíme se vracet k filmům už starším, které třeba zmizely z nabídky jiných kin, ale přesto si svého diváka ještě najdou,“ doplňuje Jan Macola.

Mezi synagogou a kostelem

Do ostrého provozu se po třech zkušebních měsících přehouplo nové pražské kino Edison Filmhub, které sídlí ve funkcionalistické budově bývalé Edisonovy transformační stanice poblíž Jindřišské věže.

Filmové centrum Edison Filmhub nedaleko Jindřišské věže

„Snažíme se také využít krásnou stylovou kavárnu, která zároveň láká lidi zvenku, protože je otevřená do prostoru,“ představuje nový sál PR manažerka distribuční společnosti Film Europe Hedvika Petrželková a dodává: „Podobně jako jiná artová kina se snažíme kromě klasického programu přinášet něco navíc, tedy doprovodné akce, premiéry s hosty, debaty nebo odborné úvody.“

Filmové diváky lákají hlavně festivaly

Při sestavování filmové dramaturgie je podle Davida Beránka z Bia Oko potřeba vždy vystihnout chemii mezi samotným kinem, jeho diváky a konkrétními filmy.

Čtěte také

Za deset let se podle něj nečekaně proměnila dramaturgie kina: „Hranice se trochu posunuje, nebojíme se experimentovat směrem k jiným formátům i žánrům, klidně i k akčním, pokud jde o skvělé filmy.“ Předpovědět divácký zájem je podle něj přesto velmi těžké: „I když máte tvůrce, jehož film skvěle funguje, neznamená to, že bude fungovat i jeho další film, což platí i pro tak velká jména jako je Quentin Tarantino.“ 

Podle Hedviky Petrželkové lákají stále nejvíce diváků do artových kin právě filmové festivaly, které nabízejí jak světové novinky, tak starší tituly. Co se týče nového filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče, Jan Macola z kina Pilotů předpovídá: „Myslím, že je to film, který bude fungovat delší dobu, ale nemyslím, že celková čísla budou nějak závratná.“ Kromě toho, že jde o obrovský mezinárodní úspěch pro český film, je to podle něj zároveň ideální snímek právě pro artová kina, kde si jej diváci budou moci vychutnat mnohem víc než v multiplexech.

Jan Macola, Hedvika Petrželková, David Beránek a Vojta Marek

Celý rozhovor si můžete vychutnat v audiu pod článkem, ve kterém uslyšíte i hudební výběr Dominika Gajarského a povídání o britské hudebnici Klein. 

autor: Tomáš Pivoda
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.