Rebelka, snílek a zásadní žena evropského surrealismu. Malířku Toyen připomínáme premiérovým Večerem na téma

21. září 2022

Žena s neobvyklou vizáží, neobvyklým postojem k životu, a především s neobvyklým talentem. Snící rebelka Toyen se narodila 21. září přesně před sto dvaceti lety jako Marie Čermínová, aby později změnila celý výtvarný svět. Nejen jejímu životu a dílu, ale také historii, vývoji a současnosti českého surrealismu je věnován vltavský Večer na téma s názvem Vidím, že má bílá stránka zezelenala. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Michal Bumbálek, Eva Novotná, Petr Kubes, Tereza Groszmannová, Erika Kubálková
Připravila: Nikol Patíková
Dramaturgie: Eva Schulzová
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 21. 9. 2022
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu

Ačkoli většinu života pobývala v Paříži, stala se Toyen jednou z nejvýraznějších osobností české kultury. Věnovala se nejen malbě a kresbě, ale také kolážím či „realizovaným básním“, které tvořila s básníkem Jindřichem Heislerem. Nejužší pouto ji pak pojilo s Jindřichem Štyrským, s nímž se spřátelila na chorvatském ostrově Korčula a toto přátelství přetrvalo až do Štyrského smrti v roce 1942. Společně vstoupili do Devětsilu, konzultovali spolu díla svá i ostatních umělců, popíjeli v pražských kavárnách, podepisovali manifesty… V Paříži také založili hnutí artificielismus, na které pak nepřímo navázal český surrealismus.

Čtěte také

Ten jako umělecké hnutí i životní postoj nepatří pouze historii 30. let 20. století. Naopak, hodnoty a principy českého surrealismu oslovují i současné umělce a pražská Surrealistická skupina dodnes pokračuje ve svých hrách, anketách, dotaznících a další umělecké i společenské činnosti.

V pořadu zazní úryvky z textů Karla Teiga, Vítězslava Nezvala, Jaroslava Seiferta, Jindřicha Štyrského, Františka Dryje a z korespondence Paula Eluarda s Toyen. Dále zazní ukázky z knihy Anji Tippnerové Permanentní avantgarda? Surrealismus v Praze a také z obsáhlé monografie Snící rebelka autorek Anny Pravdové, Annie Le Brun a Annabelle Görgen-Lammers. Ta vyšla u příležitosti loňského stejnojmenného mezinárodního výstavního projektu, který připravila Národní galerie Praha ve spolupráci s Hamburger Kunsthalle a Musée d'Art Moderne de Paris.

Dílo Toyen je stále živé a dovede hlasitě promlouvat i k dnešku. Hlas rebelky zkrátka jen tak neutichne!

autoři: Nikol Patíková , Klára Fleyberková
Spustit audio

Související