Ralph Vaughan Williams: Symfonie č. 7 „Sinfonia Antartica“ & Symfonie č. 9

24. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ralph Vaughan Williams: Symfonie č. 7 „Sinfonia Antartica“ & Symfonie č. 9

Nová nahrávka Královské liverpoolské filharmonie s dirigentem Andrewem Manzem. Poslechněte si recenzi Petra Vebera.

(…) Sinfonia Antartica, programní dílo s neobvyklým počtem pěti vět, vzbuzuje respekt použitým interpretačním aparátem. Jak za chvíli uslyšíme, patří k němu ve velkém symfonickém obsazení vedle baterie bicích také ženský sbor a sólový soprán a z pochopitelných zvukomalebných důvodů i stroj na vítr. Skladba evokuje rozlehlé prostory neobydleného světadílu a bílé prázdno dost sugestivně. A v otevřeném konci naznačuje tragický konec polárníka Scotta. Pokud nás napadne, že jde hudebně (s mizejícím ženským sborem) o podobné řešení, jaké zvolil o více než tři desetiletí dřív Gustav Holst ve svých Planetách, nemusí to být tak překvapivé. Holst a Vaughan Williams byli dobří přátelé, spojovaly je podobné umělecké zájmy a hudba obou patří do podobného okruhu. Liverpoolští s dirigentem Andrew Manzem typický styl anglické moderny a hudební jazyk tohoto autora – a v případě této symfonie i ponurost, náladu, expresivní dramatičnost a zvukomalebnou barvitost – vystihují nejen s hráčskou bravurou, ale i s bezděčnou autenticitou, které by se těleso z jiné země sotva dobralo. (…)

Nahrávka vyšla u vydavatelství Onyx.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?