Ralph Ellison: Příběh Charlieho Christiana

Povídka současného afroamerického spisovatele a jazzového hudebníka. On-line k poslechu do pondělí 24. října 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Ralph Waldo Ellison (1914- 1994) byl jedním z nejvýznamnějších afroamerických spisovatelů, romanopisec, esejista, literární kritik a akademik. Nejvíce se proslavil románem Neviditelný (Invisible Man), díky kterému získal v roce 1953 cenu National Book Award.

Během mládí a dospívání musel pracovat v rozličných zaměstnáních, aby rodinu finančně podpořil. Školu dokončil v roce 1931, rok pracoval a vydělal si dostatek peněz, aby splatil trubku, na kterou hrál s místními muzikanty a navštěvoval hudební lekce.

Díky stipendiu se v roce 1933 dostal na univerzitu v Tuskegee v Alabamě, kde studoval hudbu. Hudební katedra byla pravděpodobně nejproslulejší katedrou na škole, v jejím čele byl skladatel William L. Dawson. Už během dětství se u Elliota objevil celoživotní zájem o zvukovou techniku, který začal rozebíráním a opětovným sestavováním rádií, později v dospělosti Ellison pokročil ke konstrukci a upravování propracovaných hi-fi stereo systémů. Akademik, zabývající se Ellisonovým životem a dílem tvrdí, že dovednost zapojovat a rozpojovat elektronická zařízení ovlivnila Ellisonův přístup k psaní a románové formě.

Román Neviditelný vyšel v roce 1952. Pojednává o hledání lidské identity a místa ve společnosti z perspektivy bezejmenného černocha žijícího v New Yorku 30. let 20. století. Vypravěč je neviditelný v přeneseném slova smyslu, lidé ho odmítají vidět a on zažívá pocit odloučení. V roce 1955 vyšla anketa dvou set předních literárních osobností, která román Neviditelný prohlásila za nejdůležitější román po druhé světové válce.

Ralph Waldo Ellison psal celý život texty o zkušenosti býti černochem a o lásce k jazzu. Takovým textem je i Příběh Charlieho Christiana, pro Ellisona naprosto typický. V roce 1969 dostal Prezidentskou medaili svobody, následující rok se stal rytířem francouzského Řádu umění a literatury a stal se stálým členem New York University.


Čte: Miroslav Táborský

Autor: Ralph Ellison Překlad: Zuzana Mayerová Připravila: Jiřina TejkalováRežie: Lukáš Hlavica

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby