Rafani proměnili Galerii NoD na Airbnb byt
Nová výstava umělecké skupiny Rafani upozorňuje na problém gentrifikace i na propojení našich životů s digitálními službami.
V roce 2000 přetřeli členové skupiny legendární Lennonovu zeď v Praze na Kampě policejní brčálově zelenou. V roce 2002 vstoupili do KSČM, aby zjistili, proč jsou komunisté stále populární. V projektu nazvaném Art Apartment in the Heart of the City teď chtějí přispět k aktuální veřejné debatě o vlivu krátkodobých pronájmů na charakter městských čtvrtí a sníženou dostupnost bydlení pro stálé obyvatele metropolí. A to tak, že prostor galerie v centru Prahy proměnili na Airbnb byt.
Kritika digitálních platforem a technologických monopolů
„To, co děláme, není kritika Airbnb. Jednak by to bylo málo a také by to od nás byla lež. Chceme spíš ukázat na to, že svět je dnes zabydlen velkou sumou digitálních dat, proniká do něj virtuální realita.
Jsme velice úzce spojeni s existencí digitálních platforem, jsme závislí na několika technologických monopolech, například Facebooku nebo právě Airbnb,“ vysvětluje v ArtCafé jeden z Rafanů, David Kořínek.
Další člen skupiny, Ondřej Brody, ho doplňuje: „Nesledovali jsme ale jen problematiku digitálních platforem, šlo nám i o poměrně jednoduchou uměleckou věc. Zajímala nás proměna galerijního prostoru na byt, změna funkce prostoru veřejného na soukromý.“
Nábytek IKEA a artefakty vlastní výroby
Galerii v Dlouhé ulici Rafani proměnili v obytný prostor, striktně ho oddělili od přilehlého divadelního baru a vybavili ho nábytkem i artefakty vlastní výroby: „Všimli jsme si, že v současnosti se z designu dělá umění. My jsme to ale pomyslně obrátili na ruby. Byt jsme zařídili pěkným, ale poměrně laciným nábytkem IKEA, a vybavili jsme ho naším uměním. Jsou tam naše obrazy a sochy, je tam televize, na které si nájemníci mohou pustit jen naše umělecká videa. Díky tomu mohou vnímat Prahu naším prizmatem,“ upřesňuje další člen Rafanů Luděk Rathouzský. Kdo má zájem si byt a jeho vybavení prohlédnout, musí být buď přihlášený na Airbnb, nebo se sám stát nájemníkem. V tuto chvíli jsou ale volné už jen dva nebo tři večery.
Proměna kreativní městské čtvrti na noclehárnu turistů
Podle kurátora Pavla Kubesy je aktuální výstava skvělou příležitostí, jak upozornit na problém gentrifikace, trendu vytlačování chudších obyvatel z městských čtvrtí, které obsazují bohatí lidé a investiční, krátkodobí pronajímatelé: „Pro mě je to téma zcela zásadní. Sám jsem bydlel v bytě, který jsem musel opustit, protože majitel se rozhodl pronajímat ho přes tuto platformu.“
Jako kurátor galerie umístěné v Dlouhé ulici sleduji v přímém přenosu, jak neuvěřitelně rychle se proměňuje ráz rezidenční čtvrti v obří turistickou ubytovnu.
Pavel Kubesa
Rozčarování nad odchodem kdysi domácích obyvatel čtvrti a nad proměnou její atmosféry pak podložil i konkrétními daty: „Podle loňské analýzy Institutu pro plánování a rozvoj rapidně klesá počet tzv. single pronajímatelů. 31 % bytů je dnes v Praze provozováno velkými firmami a bohatými developery, kteří byty skupují a využívají je pro svůj byznys. Na 11. dubna připravujeme diskusi za přítomnosti umělců a výrazných osobností z řad ekonomů, architektů, urbanistů, komunálních politiků a zástupců zprostředkovatelských platforem,“ uzavřel kurátor Pavel Kubesa.
Záznam celého ArtCafé věnovaného projektu Art Apartment in the Heart of the City si poslechněte v audiozáznamu. Jeho součástí je i hudební výběr Jonáše Kucharského, který připomněl Mezinárodní den žen.
Související
-
Nebe má problém, protože na zemi je peklo! V Experimentálním prostoru NoD uvádí Bibli 2
Nejslavnější kniha světa – Bible – už má svůj druhý díl. Nicméně nejedná se o knihu, ale divadelní inscenaci Bible 2, kterou uvádí v Experimentálním prostoru NoD.
-
Noční život je pro město hodnota. Kluby by měly vznikat v brownfieldech, říká noční starosta Prahy
Praha má nově funkci nočního starosty. Zatím se o něm psalo jako o někom, kdo má v centru Prahy ohlídat noční klid. Jan Štern chce ale noční život podpořit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.