Radoslav Lošťák: Stín bledé Élektry. Variace antického mýtu o rodu Átreovců situovaná do druhé světové války
Jako připomínku konce 2. světové války zařazujeme rozhlasovou hru Stín bledé Élektry na motivy antického mýtu o potomcích krále Agamemnóna a jeho ženy Klytaimnéstry. Tři sourozenci, každý po svém, se zde snaží zjistit pravdu o hrdinské smrti otce, na jehož umučení fašisty nese částečnou vinu jejich matka. Obnovenou premiéru s Jaroslavou Adamovou a dalšími skvělými herci v hlavních rolích poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Hned několik tragických příběhů je v antických mýtech spojeno s rodem mykénského krále Átrea, otce Agamemnóna a Meneláa. Zvláště staršího Agamemnóna, který vedl řecké vojsko do trójské války, stihl krutý úděl. Po deseti letech se vrátil z vítězného tažení, aby byl zabit vlastní manželkou Klytaimnéstru, která se proti němu spikla s jeho bratrancem Aigisthem. Nepotrestanou otcovu smrt těžce nese Klytaimnéstřina dcera Élektra, která doufá, že zločin pomstí bratr Orestés.
Na motivy příběhů pojednávajících o rodu Átreovců vytvořili své klasické tragédie Aischylos, Sofoklés Eurípidés i Seneca. Obraz rozvrácené rodiny, do jejíchž vztahů zasáhla válka a v níž události postavily děti proti svým rodičům, však zůstává inspirující i pro novodobé dramatické autory.
V roce 1985 vytvořil na motivy antického mýtu o potomcích krále Agamemnóna a jeho ženy Klytaimnéstry rozhlasovou hru dramaturg a spisovatel Radoslav Lošťák. V jeho příběhu, psaném v blankversu a situovaném do 2. světové války, se tři sourozenci, každý po svém, snaží zjistit pravdu o hrdinské smrti svého otce. Zdá se, že na jeho zavraždění fašisty nese částečnou vinu jejich matka. Tragické vyústění událostí sleduje a komentuje sbor, který zastupuje hledisko věčnosti.
Rozhlasovou inscenaci hry Radoslava Lošťáka Stín bledé Élektry natočil v roce 1985 režisér Jan Tůma. Hlavní role si zahráli Jaroslava Adamová, Jitka Faltysová, František Husák, Sylva Sequensová, Jiří Schwarz, Otakar Brousek ml, David Vejražka a Jan Vlasák.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka