RADIOSTOPY. Jan Sedmidubský: Nultá hodina svobody. O vzniku regionálních rozhlasových studií v roce 1945
Další díl z cyklu RADIOSTOPY nás zavede do posledních dní druhé světové války, kdy se po celém území rozhoří spontánní povstání. Jak vypadaly první chvíle rozhlasového vysílání v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem?
Prvního května 1945 v Přerově vypuklo dlouho očekávané protinacistické povstání a v následujících dnech se boj proti končící nacistické moci rozšířil po celém území dohasínajícího Protektorátu.
Bylo životně důležité dostat k lidem zprávy o tom, co se děje. Kde se bojuje, jak se bránit posledním německým útokům, jak daleko jsou spojenecké tanky. Nebylo žádné médium té doby, které by to dokázalo tak jako rozhlas.
Klíčovou roli rozhlas nesehrál jen při Pražském povstání, které vypuklo 5. května 1945, ale také v mnoha českých městech. Některá z nich si v roce 1945 splnila svůj sen o vlastním rozhlasovém vysílání.
Hradec Králové – České Budějovice – Plzeň – Ústí nad Labem – Teplice – tam nás zavedou RADIOSTOPY ve vzpomínkách a autentických záznamech. Jak se odbojáři dostali k vysílacím zařízením? A jaké byly osudy lidí, kteří se o první hodiny vysílání zasloužili?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Filip Topol: Mně 13. Raná autobiografická próza frontmana Psích vojáků
-
Žiletky ve vlasech: Divoký poeta Filip Topol v Sedmém nebi Moniky Načevy
-
Josef Topol: Hodina lásky. Hra o ničivé síle času s Janem Třískou v hlavní roli
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.