RADIOSTOPY. Jan Sedmidubský: Nultá hodina svobody. O vzniku regionálních rozhlasových studií v roce 1945

15. květen 2025

Další díl z cyklu RADIOSTOPY nás zavede do posledních dní druhé světové války, kdy se po celém území rozhoří spontánní povstání. Jak vypadaly první chvíle rozhlasového vysílání v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem?

Dramaturgie: Marek Mojžíšek
Zvukový mistr: Dominik Budil
Premiéra: 15. 5. 2025
Produkce: Petra Petříčková

Prvního května 1945 v Přerově vypuklo dlouho očekávané protinacistické povstání a v následujících dnech se boj proti končící nacistické moci rozšířil po celém území dohasínajícího Protektorátu.

Hlasatelé Východočeského vysílače Z. Holečková a M. Vondruška

Bylo životně důležité dostat k lidem zprávy o tom, co se děje. Kde se bojuje, jak se bránit posledním německým útokům, jak daleko jsou spojenecké tanky. Nebylo žádné médium té doby, které by to dokázalo tak jako rozhlas.

Klíčovou roli rozhlas nesehrál jen při Pražském povstání, které vypuklo 5. května 1945, ale také v mnoha českých městech. Některá z nich si v roce 1945 splnila svůj sen o vlastním rozhlasovém vysílání.

Ministr informací Kopecký na návštěvě Východočeského vysílače 1946

Hradec Králové – České Budějovice – Plzeň – Ústí nad Labem – Teplice – tam nás zavedou RADIOSTOPY ve vzpomínkách a autentických záznamech. Jak se odbojáři dostali k vysílacím zařízením? A jaké byly osudy lidí, kteří se o první hodiny vysílání zasloužili?

autor: Jan Sedmidubský
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat