Rádio Dada a Večerní škola pro pokročilé uvádí existenciální kuchařku Václava Kahudy a Igora Malijevského: Svíčková na každý den

12. listopad 2021

Hovězí maso, špek, kořenová zelenina, máslo, smetana, divoké koření, Kuna.

Existuje všední den? Nádherné hovězí maso prošpikujeme čarokrásným špekem a obložíme nakrájenou nebeskou kořenovou zeleninou, pokropíme trochou vína nebo pokapeme citrónem. Připravíme si šaty na slavnostní všednodenní večeři. Pokropíme horkým máslem (maso) a dáme do chladu 24 hodin odležet. Než maso zkřehne, máme dost času zajít ke kadeřnici a necháme si udělat hlavu. Druhý den zprudka krátce opečeme maso ze všech stran na pánvi, podlijeme a dáme spolu se zeleninou péct do trouby na cca dvě hodiny. Po upečení maso vyjmeme a do výpeku se zeleninou přidáme smetanu a ponorným šikulou extra namixujeme omáčku do krémové konzistence. Nakrájené maso ponoříme do omáčky a rtěnkou si lehce přemázneme rty. Svíčkovou podáváme ve volných domácích šatech (člověk) s houskovým knedlíkem a brusinkami. Pozveme Karla Kunu a jeho právě vycházející Agenturu (a jiné povídky).

autoři: Igor Malijevský , Václav Kahuda
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.