Radek Baborák: V Německu se za hudebníky na volné noze staví ministryně kultury i šéf Berlínských filharmoniků

18. duben 2020

„Když v České republice nastoupíte do orchestru, nezmění se po finanční stránce nic. Když si chcete koupit byt, musíte k tomu brát různé kšefty a natáčet,“ srovnává hornista a dirigent Radek Baborák situaci českého a německého profesionálního hudebníka. Tuzemským muzikantům, kteří kvůli pandemii koronaviru přišli o práci, nyní pomáhá jím založená dobročinná sbírka. Do Vizitky ho pozval Daniel Jäger.

„Pro nás muzikanty jsou aktuální opatření nejrazantnější. Nezbývá nám než doma cvičit, případně něco nahrát v obýváku a streamovat to,“ konstatuje přední český hornista a dlouholetý člen Berlínské filharmonie Radek Baborák.

Rozhlasové symfoniky dirigoval světoznámý hornista Radek Baborák.

Po vzoru německé sbírky pro hudebníky, kteří ze dne na den kvůli pandemii koronaviru ztratili práci, založil v březnu na platformě Donio.cz sbírku Muzikanti na volné noze, která dnes už mezi profesionály rozdělila více než 800 tisíc korun. Zájemců o podporu se Baborákovi a spolupořádajícím institucím Horn Fest Praha a MenArt přihlásilo víc než sto třicet. Jak hornista ve Vizitce řekl, nejčastěji se jednalo o interprety barokního repertoáru a o hudebníky, kteří nahrávají hudbu pro filmy.

Radek Baborák

Přestože Radek Baborák pořádá podobnou sbírku poprvé, podařilo se mu pro ni sehnat obrovskou podporu od českých i zahraničních špičkových muzikantů a dirigentů. „Taková extrémní situace mi zkrátka dala speciální formu energie,“ popisuje impuls k založení dobročinného projektu, který nabral výrazně větší spád, než si původně dovedl představit.

Inspirací mu byla podobná sbírka v sousedním Německu, kde ovšem mají profesionální hudebníci zcela jiné postavení. Otevřeně je podporuje ministryně kultury Monika Grütters a orchestry svým členům alespoň částečně vyplácejí ušlé honoráře za zrušené koncerty.

Čtěte také

V souvislosti s tím se Radek Baborák rozhodl ve Vizitce promluvit o konkrétních finančních poměrech ve svém někdejším berlínském angažmá. Za měsíční plat čtyři tisíce eur čistého plus 800 eur za vedení nástrojové sekce si mohl pronajmout pěkně položený byt 3+1. Díky orchestrové definitivě jsou pak tamní hudebníci zabezpečení na celý život. „Když do orchestru nastoupíte v České republice, nezmění se nic. Když si chcete jednou koupit byt, musíte si k práci brát různé kšefty a natáčet,“ vypočítává.

Poslechněte si celou Vizitku, ve které Radek Baborák mluví o svých plánech i třeba o tom, jak se liší německý a český hornový zvuk a proč ve Vídni neuznávají mechaniku tuzemských lesních rohů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.