Radclyffe Hallová: Studna osamění (1/3)

03529179.jpeg

On-line do soboty 19. prosince 2015.

Poslouchejte na Vltavě od 13. prosince 2015 vždy v 10:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Anglickou spisovatelku Radclyffe Hallovou proslavil jediný román, i když je autorkou dalších prozaických děl a sbírek poesie. Když v roce l928 vyšla její Studna osamění o milostném vztahu dvou žen, který zničí netolerance prudérní společnosti, byla kniha označena za obscénní a na základě soudního rozhodnutí stažena z prodeje. Vyšla zde znovu až sedm let po smrti Hallové, byla přeložena do mnoha jazyků a prodaly se jí milióny výtisků.

Román je částečně autobiografický, i když autorčin vlastní více než devítiletý vztah s Mabel Veronikou Battenovou skončil až Mabelinou smrtí. Sama autorka se stala mluvčí za práva lesbických žen.

03105106.jpeg

Filmová scenáristka Petra Ušelová vytvořila na motivy Studny osamění třídílnou rozhlasovou adaptaci, sami rozhodněte, jestli jsme chápavější a tolerantnější než doba a společnost, v níž toto dílo původně vzniklo.


Osoby a obsazení: Štěpa Gordonová (Vilma Cibulková), Marie Llewelynová (Petra Špalková), Martin Hallam (Jan Hartl), jeho teta (Stella Zázvorková), Adolf Blanc (Ladislav Frej), Johathan Brockett (Pavel Soukup), Valérie Seymourová (Valérie Zawadská), soudce (Petr Kostka), žalobce (Ladislav Mrkvička), Lady Anna, Štěpina matka (Gabriela Vránová), slečna Puddletonová (Miroslava Hozová), velitelka Breakspearová (Marta Kučírková), Wanda (Ilona Svobodová), Barbora (Eva Prchalová), novináři (Tomáš Pavelka, Pavel Šimčík, Jan Španbauer), hlasy (Eduard Pavlíček, Pavel Karbusický, Magda Karbusická, Zdenička Tichá, Milan Slabihoud a Josef Novák) a hlasatel (Daniel Rous)

Autorka: Radclyffe HallováPřeklad: Vladimír VendyšDramatizace: Petra UšelováDramaturgie: Jana PaterováHudební improvizace: Michal RatajRežie: Markéta Jahodová

Natočeno v roce 2000.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby