Rada bezpečnosti OSN jednohlasně přijala rezoluci o mírovém procesu v Sýrii

19. prosinec 2015
03534723.jpeg

Pro rezoluci o mírovém procesu v Sýrii se vyslovili všichni členové Rady bezpečnosti OSN. Požadují v ní zastavení palby a zahájení rozhovorů mezi vládou a opozicí. Rezoluce se ovšem nezmiňuje o osudu syrského prezidenta Bašára Asada. Americký prezident Barack Obama ale prohlásil, že trvá na tom, aby Asad z funkce odešel.

„Asad musí odejít, aby mohlo skončit tohle krveprolití. Pro velkou většinu Syřanů ztratil legitimitu,“ řekl prezident Spojených států Barack Obama.

Má podporu Francie a Velké Británie, Rusko a Čína dál odmítají, aby Asadova rezignace byla podmínkou mírových rozhovorů.

Americký ministr zahraničí John Kerry označil dohodu za milník. Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-Muna je rezoluce prvním krokem na cestě k míru. Dodal, že Syřané už si vytrpěli dost.

První jednání začnou už v lednu a budou směřovat k sestavení nové vlády. Volby pod patronátem OSN by se měly v Sýrii odehrát za rok a půl.

Od počátku konfliktu zemřelo v Sýrii 250 tisíc lidí. Podle humanitárních organizací je za většinu obětí odpovědná právě vláda Bašára Asada. Miliony obyvatel blízkovýchodní země přišly o domov a střechu nad hlavou.