Psáno kurzívou: Čeněk Paclt - Dopisy z Afriky (1/5)

r_2100x1400_vltava.png

Cestopisné črty v podobě dopisů posílal do vlasti cestovatel a dobrodruh Čeněk Paclt na konci 19. století. Ostravské studio Českého rozhlasu připravilo pětidílný výběr jeho jihoafrických postřehů a reflexí. V režii Miroslava Zelinského uslyšíte herce Národního divadla moravskoslezského Miroslava Rataje.

Dnes se moderně, či spíše módně, a cizím slovem říká cíli výletní cesty "destinace". Místa svého pobytu jihoafrického pobytu by tak jistě nenazval Čeněk Paclt, cestovatel a dobrodruh, celým svým životem zasazený do století devatenáctého, souputník mnohem známějšího Emila Holuba.

Narodil se v roce 1813 a svůj dobrodružný, a tedy i strastiplný život, zakončil na jihu afrického kontinentu, v Keiskammě, o celých čtyřiašedesát let později. Zcestoval vpravdě celý svět, jeho poslední odjezd z vlasti na konci 60. let 19. st. byl vynucen politickými okolnostmi, hrozilo mu věznění za buřičské výroky. I přes amnestii a výzvu starosty domovského Turnova se nevrátil a své kosti složil tisíce kilometrů daleko.

Od 10. do 14. ledna si na stanici Český rozhlas 3 - Vltava můžete poslechnout jeho cestovní zprávy - dopisy neznámému adresátovi ze sedmdesátých a osmdesátých let předminulého století. Nahlédneme do života kopáčů diamantů, setkáme se s Emilem Holubem a budeme též svědky jednoho výkonu britské spravedlnosti.

V režii Miroslava Zelinského uslyšíte herce Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Miroslava Rataje. Pořad připravilo ostravské studio Českého rozhlasu.