Psaní na březové kůře aneb Každý dopis má svůj příběh
Úvodní díl nového cyklu ČRo Vltava se věnuje instituci rakouské polní pošty. Jak fungovala, kdo jí organizoval, ale třeba i jak to bylo s cenzurou, vysvětluje odborník na poštovní historii a filatelista Lubor Kunc.
Během první světové války byl do zbraně povolán více než milion českých mužů. Všichni byli na dlouhou dobu odtrženi od svých domovů - mnozí z nich poprvé v životě - a jediný kontakt s blízkými jim zprostředkovávala polní pošta.
Mezi citacemi z dopisů a deníků českých vojáků, které poskytli posluchači stanice Vltava, zaznějí mimo jiné vzpomínky z bojišť srbské a východní fronty roku 1914, z italského zajetí na ostrově Asinara roku 1916, z francouzských legií v roce 1917 a z italské fronty roku 1918. Všechny se tentokrát týkají tématu pošty - od lístků psaných na březové kůře z haličských lesů, přes využívání poštovních holubů ve francouzských zákopech až po zásilky peněz a potravin z domova.
Nejposlouchanější
-
Jiří Padevět: Vzpomínky na sny. Povídka z antologie Krvavý Žižkov
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Hlasy a Oko. Dvě premiéry povídek kanadské nobelistky Alice Munroové
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.