První dáma zločinu. 130 let od narození Agathy Christie si připomínáme její život i dílo

Agatha Christie: Manželka archeologa, nebo sama archeoložkou?

Detektivní romány Agathy Christie jsou proslulé po celém světě. Ale méně známé je to, že jejím druhým manželem byl archeolog Max Mallowan. Věnovala se sama Agatha Christie archeologii, nebo byla jen manželkou archeologa?

Agatha Christie dohlíží nad vykopávkami v Chagar Bazar

V roce 1928 se Agatha Christie rozvedla se svým prvním manželem Archibaldem Christie. Své rozčarovaní ze ztroskotaného manželství se rozhodla léčit cestováním. Svou dceru Rosalindu dala do internátní školy a vydala se v Orient expresu, který ji již dávno lákal, směrem na Bagdad. Zaujala ji totiž reportáž o sumerském městu Ur, které objevil anglicky archeolog Leonard Wooley. Návštěva tehdy již dobře známé autorky detektivek archeologa potěšila natolik, že ji pozval i na další sezónu. Druhá cesta k vykopávkám města Ur v roce 1930 se pro Agathu stala osudnou. Seznámila se s o čtrnáct let mladším Maxem Mallowanem, Wooleyho asistentem.

Každoročně doprovázela svého manžela na jeho expedicích, pořizovala dokumentární fotografie i filmy, čistila keramiku. Ostatně není příliš divu, vždyť: archeologie má s detektivním pátráním hodně společného.

autor: jbe
Spustit audio

Související