Průvodce současnou americkou literaturou

3. srpen 2016

Gangsteři, leváci i moderní westernoví hrdinové, apokalypsa i každodenní realita. Eudora Weltyová a další pohled na americký Jih. Průvodcem „dobrodružstvím“ současné americké literatury je překladatel, publicista a pedagog Ladislav Nagy.

  1.
  Eudora Weltyová a další pohled na americký Jih

Umění tzv. současné literatury, řekl kdosi moudrý, je prý v tom, jak dokáže mezi vším, co už bylo napsáno objevovat nová témata, a zároveň, nakolik v nich umí využít dobrou tradic právě toho všeho, co už bylo napsáno. Že tento potenciál současná americká literatura nepostrádá, dokazuje v desetidílném cyklu Ladislav Nagy, protože tentokrát vybral díla blízká zažitým žánrům, ale právě taková, jež úhel pohledu posouvají a oživují aktuálním prožitkem.

  2. 
  Americké století a Jeffrey Eugenides

Jaký je americký Jih, o tom píše Eudora Weltyová, mimochodem nejstarší a jediná již nežijící z autorů, kteří jsou v tomto cyklu zmiňováni. Její román Zlatá jablka je psaný formou povídek a podle anoncí: „Autorka zde umně evokuje chuť a vůni amerického jihu, ale často také jeho pachuť: jablka na jejím literárním stromě jsou lákavě prohnilá.“

  3.
  Pozdní Philip Roth

Podmanivý a téměř hororový je příběh o předčasné smrti pěti sester Lisbonových na předměstí Detroitu, nejlidnatějšího michiganského města v knize Sebevraždy panen Jeffreyho Eugenidese. Pohled na někdejší symbol amerického snu je mrazivě reálný. Ostatně, zábavné čtení nenabízí ani pozdní Philip Roth, zkoumající v knize Jako každý člověk, kolik dobrého zůstane v paměti pozůstalých, kteří se setkají na pohřbu svého příbuzného. Pokřivenými, narušenými, chřadnoucími i vášnivými vztahy se zabývá také rodinná sága dvacátého století z pera Jonathana Franzena, příznačně nazvaná Svoboda.

  4.
  Jonathan Franzen a velký americký román

  5.
  Western a jeho tradice

Jazykové mistrovství by mohlo být onou zmiňovanou inovací a přídavkem k tradičním literárním žánrům. Podle Ladislava Nagye nejzdařilejším dílem Cormaca McCarthyho je román Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě navazující na westernovou tradici americké literatury. Drsnou školu americké detektivky zas oživuje James Ellroy, spisovatel, který si mnohé sám prožil, a tak za své kriminální příběhy ručí téměř „na vlastní kůži“. A do třetice k nevyčerpatelným a opakovaně se navracejícím tématům patří literatura vizí a spekulací. Své „moderní apokalypsy“ sepsali Don DeLillo i Cormac McCarthy.

Závěr literárního cyklu věnovaného současné tvorbě je „dámský“. Dědictví 19. století pozorně opečovává Donna Tarttová ve své proslulé knize Stehlík. Příběhy původních indiánských obyvatel pěstuje v dlouho opomíjeném žánru „domorodé literatury“ Louise Erdrichová. A nedávné události, stav Ameriky i světa po 11. září 2001, opatrně zkoumá a precizně zaznamenává Claire Messudová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.