Průvodce protektorátní Prahou. Vydejte se na procházku s historikem Jiřím Padevětem!

8. květen 2023

Procházky a zastavení věnované historickým událostem, které se v prostoru Pražského hradu a v budově rozhlasu na Vinohradské (Schwerinově) 12 odehrály během protektorátního období za druhé světové války, především v květnových dnech roku 1945. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Připravil: Miroslav Buriánek
Natočeno: 2015

Bývala „světlem oděná“, ale také potemněla zahalená smutkem, když jejími ulicemi procházeli představitelé totalitní moci. Jaká byla Praha v době protektorátu? Jak se změnily názvy ulic a odkud vycházela tajná síť odbojové činnosti?

„Připomínat si to, co jsme prožili ve dvacátém století jako obyčejní lidé, je strašně důležité proto, aby se nám to znovu nestalo,“ říká Jiří Padevět, historik, autor publikace Průvodce protektorátní Prahou. Ta se v roce 2014 stala Knihou roku v soutěži Magnesia Litera. O dva roky později procházel Miroslav Buriánek s Jiřím Padevětem vybranými místy.

Z tehdy osmidílného cyklu nabízíme dvě části, které pojednávají o událostech odehrávajících se v prostoru Pražského hradu a také v budově rozhlasu na Vinohradské (tehdy Schwerinově) 12.

autoři: Miroslav Buriánek , Milena M. Marešová
Spustit audio

Související