Prozkoumejte nový invazivní druh Plasticus maritimus a hledejte odpovědi na záludné otázky z prostředí mořského světa

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Knihy Moře ve 300 otázkách a Plasticus maritimus, nakladatelství Jakost

Jaká je anatomie ústřice a jak se sklízí plankton? Na tyto otázky najdete odpovědi v knize Moře v 300 otázkách a odpovědích od francouzského přírodovědce a entomologa Vincenta Albouye. Knihu vydává nakladatelství Jakost společně s dalším titulem nazvaným Plasticus maritimus, invazivní druh, jehož autorkou je portugalská mořská bioložka Ana Pêgo. Ve své knize se zaobírá problematikou znečištění moří a oceánů plastovými odpady.

„Bylo jasné, že chceme mít v nabídce obě knihy vedle sebe: v první se dozvíte, co to moře je, a ve druhé, že je dobré se o ně starat a že k moři máme blíž, než se nám může zdát:“ Vysvětluje vznik české dvojice knih o moři nakladatelka Jana Kostelecká.

Kniha Moře ve 300 otázkách a odpovědích, Vincent Albouye, nakladatelství Jakost

Nakladatelství Jakost obě knihy vydalo u příležitosti Světového dne oceánu, který připadá na 8. června. Cílem bylo vzbudit ve čtenářích zájem o to, v čem přesně spočívá nepostradatelnost moří a oceánů.

„Je pravda, že moře a oceány jsou od nás daleko, ale všechno, co děláme, ovlivňuje jejich stav a kondici. Nemůžeme se tvářit, že neexistují, protože i to, jak žijeme my zde ve vnitrozemí, má vliv na to, jak se oceánům daří.“ Dodává Jana Kostelecká.

Proč moře nepřeteče a jak se měří vítr?

Kniha Moře ve 300 otázkách a odpovědích, Vincent Albouye, nakladatelství Jakost

Kniha Moře v 300 otázkách a odpovědích je rozdělena tematicky do šesti částí: historie oceánů a moří, různé tváře pobřeží, třetí část se dotýká fenoménu slapových jevů, čtvrtá pobřeží během odlivu a přílivu a další dvě jsou zaměřené na vztah člověka a moře a ohrožení mořského prostředí. Je to kniha, která je představována jako průvodce, který si neklade vědecké ambice a sám autor přiznává, že není možné vyčerpávajícím způsobem obsáhnout vše, co se moří a oceánů týká. 300 otázek a odpovědí autor demonstruje na názorných ilustracích kreslíře Jeana-Louise Verdiera.

Invazivní druh

A stejným způsobem se čtenáři komunikuje i druhá kniha – Plasticus maritimus, invazívní druh – portugalské bioložky Any Pêgo. „Plasticus maritimus je invazivní druh, který se objevil náhle. Je potřeba ho zkoumat, je potřeba zjišťovat, odkud, kam a za jak dlouho se dostal na dané místo… ale je to v podstatě metafora toho, co musíme lépe pochopit, a tedy to, že plast v přírodě je problém a že se s ním musíme naučit zacházet, abychom neškodili přírodě, a tudíž ani sobě.“ Vysvětluje termín Plasticus maritimus Jana Kostelecká.

Kniha Plasticus maritimus, invazívní druh, Ana Pêgo, nakladatelství Jakost

Místo dvorku a hřiště, pláž a oceán

Plasticus maritimus, invazivní druh, Ana Pêgo, nakladatelství Jakost

Mořská bioložka Ana Pêgo vyrůstala na portugalském pobřeží a místo na dvorku a na hřišti si hrála na pláži za domem. Po dokončení studií se věnovala výzkumu oceánů a v posledních letech rozvíjí projekty environmentálního vzdělávání, jež propojují vědu s uměním. Z vyplavených plastů tvoří originální výtvarná díla a pátrá po jejich původu. Proto vznikl i projekt, později kniha a facebooková stránka Plasticus maritimus, invazivní druh. Ilustroval ji Bernadro P. Carvalho.