PROTON. Divadlo VOSTO5 pátrá po legendární ostravské kapele

Jevištní rozhlasová reportáž PROTON divadla VOSTO5
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jevištní rozhlasová reportáž PROTON divadla VOSTO5

Hudební kometa na zataženém nebi hluboké normalizace. Strhující příběh zapomenuté ostravské kapely odhalují divadlo VOSTO5 a frontman kapely Midi Lidi Petr Marek.

Proč se toho tak málo ví o hudební skupině, která měla na konci 60. let našlápnuto ke skvělé kariéře a přímo i nepřímo ovlivnila řadu slavných českých hudebníků? A jak s tím souvisí Marie Rottrová, Jarek Nohavica, Dušan Neuwerth, Lešek Wronka, Radek Pastrňák a jeho tata?

Odpověď přináší rozhlasová reportáž, kterou o celé kauze natočil herec, režisér a hudebník Petr Marek. Český rozhlas Vltava ji odvysílá v rámci programové řady Kabaret v éteru, do níž tak divadlo VOSTO5 přispěje už potřetí.

Je to příběh Petra Marka, skutečného hudebníka, který v roli rozhlasového redaktora jede na Ostravsko pátrat po hudebních začátcích Marie Rottrové a přitom úplnou náhodou narazí na velkou hudební záhadu...

 ... vysvětluje Ondřej Cihlář, který je spolu s Petrem Markem autorem námětu a scénáře.

Jevištní rozhlasová reportáž PROTON divadla VOSTO5

Náhodným nálezem zvukových nahrávek neznámé hudební skupiny se hlavní hrdina dostává do vleku tajemných událostí, které ho zavedou do ostravského undergroundu i na věž Nové radnice. Na konci hry vynese na světlo dnešních dnů příběh o morálním dilematu nadějné kapely, která se na protest proti sovětské okupaci v roce 1968 sama zakázala, ač byla, zdá se, na prahu hvězdných úspěchů.

Svou „jevištní rozhlasovou reportáž" PROTON!!! hraje divadlo VOSTO5 pravidelně nejen v prostoru Jatka78 v pražských Holešovicích, ale také na nejrůznějších hudebních festivalech. Je jasné, že množství vtipných odkazů na řadu současných hudebních i rozhlasových veličin si nejvíc užijí znalci české hudební scény a milovníci rozhlasové tvorby.

Jevištní rozhlasová reportáž PROTON divadla VOSTO5

S velkým ohlasem se proto představení setkalo například na Colours of Ostrava nebo na festivalu Prix Bohemia Radio v Olomouci. Ale rozklíčování všech početných narážek není nezbytné pro to, aby se publikum příběhem zapomenuté ostravské hudební legendy mohlo dobře bavit.

Pro Kabaret v éteru chystají tvůrci ve spolupráci se zvukovým mistrem Ladislavem Reichem čistě rozhlasovou podobu své hry, která jim dovolí dostat se ve zvoleném žánru zase o krok dál.

Námět, scénář a rozhlasová režie: Ondřej Cihlář a Petr Marek
Mistr zvuku: Ladislav Reich
Zvuková spolupráce: Jiří Strohner
Dramaturgie: Renata Venclová
Produkce: Dana Reichová a Štěpán Ron

Účinkují: Ondřej Bauer, Ondřej Cihlář, Jiří Havelka, Tomina Jeřábek, Petr Marek, Robert Mikluš, Petr Prokop a Barbora Mišíková.

(s využitím materiálů divadla VOSTO5)