Prostě žádní Sýsové, Žáčkové etc. nejsme a být nechceme. Vychází svazek dopisů Mirka Kováříka adresovaných Svatavě Antošové

19. srpen 2022

V malém nakladatelství Adolescent, provozovaném básníkem a výtvarníkem Alešem Kauerem, vyšla nedávno drobná, útlá knížka, vzhledem připomínající spíše bibliofilii a nesoucí název Malé pogo pro tebe. Šedesátistránkový svazek obsahuje dopisy již zesnulého literáta, herce a recitátora Mirka Kováříka, adresované v letech 1985–1993 básnířce a ještě donedávna redaktorce literárního časopisu Tvar Svatavě Antošové.

Přebal knihy Mirka Kováříka: Malé pogo pro tebe

Za návratem k letité korespondenci a jejím vydáním stojí dozajista osobní vztah zúčastněných ke zmíněné ikonické postavě tuzemské básnické scény, od jejíhož odchodu letos na jaře uplynuly dva roky. Aleš Kauer ve svém nakladatelství vydal už v roce 2014 Kováříkovu sbírku Ovoce noční, publikovanou pod pseudonymem Jiří Kott. Adresátka dopisů Svatava Antošová, která přítomné listy sama uspořádala, zase patří mezi stovky autorů a autorek, kteří svého času prošli jeho kultovním poetickým pořadem Zelené peří, a nechyběla ani ve stejnojmenném básnickém almanachu z roku 1987. 

Je to krize se vším všudy

Čtěte také

Třebaže pisatele dopisů a jejich adresátku dělila celá generace – on již pár let předtím překročil padesátku, ona byla na prahu třicítky –, jejich dialog brzy přešel do intimnější roviny a vedle pracovních záležitostí spolu začali probírat rovněž své niterné pocity nebo vztahy. Oba ostatně byli součástí tehdejší gay a lesbické komunity, i když Mirek Kovářík, jak píše, nebyl v tomto směru přítelem spolkového sdružování. Z jeho slov také zaznívá rozčarování z porevolučních poměrů: „Je to krize se vším všudy, především krize charakterů,“ napsal před třiceti lety, v červenci roku 1992. A byla to právě poezie, co jej vedle přátel drželo i v této době nad vodou.

Knížka Malé pogo pro tebe představuje vítanou připomínku této nevšední osobnosti, po které nám kromě odkazu v podobě plejády dnes již etablovaných autorů a autorek zůstal také obsáhlý soubor textů nesoucí výmluvný titul Život… a poezie…?

autor: Petr Nagy
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?