Prostě žádní Sýsové, Žáčkové etc. nejsme a být nechceme. Vychází svazek dopisů Mirka Kováříka adresovaných Svatavě Antošové
V malém nakladatelství Adolescent, provozovaném básníkem a výtvarníkem Alešem Kauerem, vyšla nedávno drobná, útlá knížka, vzhledem připomínající spíše bibliofilii a nesoucí název Malé pogo pro tebe. Šedesátistránkový svazek obsahuje dopisy již zesnulého literáta, herce a recitátora Mirka Kováříka, adresované v letech 1985–1993 básnířce a ještě donedávna redaktorce literárního časopisu Tvar Svatavě Antošové.
Za návratem k letité korespondenci a jejím vydáním stojí dozajista osobní vztah zúčastněných ke zmíněné ikonické postavě tuzemské básnické scény, od jejíhož odchodu letos na jaře uplynuly dva roky. Aleš Kauer ve svém nakladatelství vydal už v roce 2014 Kováříkovu sbírku Ovoce noční, publikovanou pod pseudonymem Jiří Kott. Adresátka dopisů Svatava Antošová, která přítomné listy sama uspořádala, zase patří mezi stovky autorů a autorek, kteří svého času prošli jeho kultovním poetickým pořadem Zelené peří, a nechyběla ani ve stejnojmenném básnickém almanachu z roku 1987.
Je to krize se vším všudy
Čtěte také
Třebaže pisatele dopisů a jejich adresátku dělila celá generace – on již pár let předtím překročil padesátku, ona byla na prahu třicítky –, jejich dialog brzy přešel do intimnější roviny a vedle pracovních záležitostí spolu začali probírat rovněž své niterné pocity nebo vztahy. Oba ostatně byli součástí tehdejší gay a lesbické komunity, i když Mirek Kovářík, jak píše, nebyl v tomto směru přítelem spolkového sdružování. Z jeho slov také zaznívá rozčarování z porevolučních poměrů: „Je to krize se vším všudy, především krize charakterů,“ napsal před třiceti lety, v červenci roku 1992. A byla to právě poezie, co jej vedle přátel drželo i v této době nad vodou.
Knížka Malé pogo pro tebe představuje vítanou připomínku této nevšední osobnosti, po které nám kromě odkazu v podobě plejády dnes již etablovaných autorů a autorek zůstal také obsáhlý soubor textů nesoucí výmluvný titul Život… a poezie…?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka