Propojení dvou kultur II. Přinášíme sérii rozhovorů s českými umělci, kteří žijí a pracují ve Francii
Podařilo se nám spojit kulturu tří zemí - České republiky, Argentiny i Francie. Brigita Zrůstová se zabývá performance
K uměleckému vyjádření, jakým je performance, vedla spletitá cesta. Alespoň tak to vysvětluje česká performerka žijící v Paříži Brigita Zrůstová. Dnes se svou prací prezentuje na prestižních místech hlavního města Francie, zve mezinárodní umělce a propojuje kultury.
Někdy ve svých performancí vystupuje sama, jindy vytváří choreografii. „Záleží na akci. Jednou nás bylo dokonce čtrnáct,” říká umělkyně a popisuje práci, kterou připravila pro českou a argentinskou ambasádu v Paříži.
Práce pro slavný klub Castel
Jedná se o speciální projekty s volnou tematikou. „Vždy jsem postavená před otázku, jak budu pracovat s určitým konkrétním místem,” vysvětluje Brigita. A takové místo musí doslova načerpat. „Témata nebyla vždy veselá. Spíš to byl hluboký smysl lidského bytí.” Castel performerka už připravila 4 inscenace o úpadku společnosti.
Performance – více uměleckých projevů
Podle umělkyně panuje rozdíl v chápání performance ve Francii, kde je považována za více uměleckých projevů. A přesahuje to k pólu divadla. Naopak v Čechách jde o víc angažované umění a happening. Zájem o českou kulturu i o pochopení slovanské duše podle Brigity ve Francii nechybí. Věnuje se i pedagogice, kterou považuje za zásadní součást své tvorby.
Související
-
Propojení dvou kultur. Vydejte se s námi po stopách čekých umělkyň a umělců ve Francii
Česká republika převzala předsednictví Evropské unie po Francii. Zejména v Paříži žije mnoho českých umělkyň a umělců. Pět z nich si představíme v seriálu Marie Sýkorové.
-
České umění v bruselském mumraji. Jak se Češi v Bruselu připravují na předsednictví Radě EU?
Belgie – to už znamená dva národy. A Brusel – to jsou desítky národních enkláv na jednom místě. Má mezi nimi prostor i česká kultura?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.