Programová změna v souvislosti s úmrtím režiséra Vladimíra Gromova

00689837.jpeg

V čtvrtek 5. července ve věku 66 let zemřel rozhlasový režisér Vladimír Gromov. Jako připomínku jeho práce uvádí Český rozhlas 3 – Vltava mimořádnou reprízu rozhlasové adaptace hry Nikolaje Vasiljeviče Gogola Hráči, kterou Vladimír Gromov natočil v roce 2007. Genilání komedii o hře, o vášni ke hře, o podvodu a umění podvodu poslouchejte 10. července od 21.30 hod.

Vladimír Gromov pracoval v rozhlase od druhé poloviny sedmdesátých let a od té doby natočil řadu původních rozhasových her, adaptací i četeb na pokračování především pro nejmladší posluchače. Byl režisérem mnoha vydání oblíbených dětských pořadů Domino, Turádio, Hajaja nebo Rádio na polštář. Z jeho inscenací v cyklu her pro mládež jmenujme třeba Puškinovu Kapitánskou dcerku, Londonova Bílého tesáka, Martina Edena nebo Robura dobyvatele podle Julesa Verna... Ve vlastní dramatizaci natočil pětidílný seriál Tom Sawyer detektivem podle stejnojmenné sbírky povídek Marka Twaina. Z dětských četeb na pokračování natočil například populární Školu Malého stromu Forresta Cartera, osobitou variaci prášilovského tématu Benedikt sluhou svého pána spisovatelky Aleny Vostré, nebo Zapomenutý ostrov podle Wolfganga Holbeina.

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Na svém kontě má Vladimír Gromov i rozhlasové inscenace pro dospělé posluchače. připoměňme například monodrama Viktorie Hradské Commedia finita s Jiřinou Jiráskovou v hlavní roli, rozhlasovou verzi klasické loutkářské veselohry Posvícení v Hudlicích nebo rozhlasovou hru Benjamina Kurase Antonín a František jsou naživu. Jedním z posledních velkých rozhlasových projektů režiséra Gromova byl seriál Život je pes, který vznikl na námět Alexe Koenigsmarka a Jana Vedrala v letech 2007-2010. Český rozhlas 3 - Vltava připomene práci Vladimíra Gromova reprízou Gogolových Hráčů, komedie s geniálně vykonstruovanou zápletkou, skvostnými komickými situacemi a bravurně napsanými postavami. V hlavních rolích inscenace z roku 2007 excelují Ivan Trojan, Miroslav Táborský, Svatopluk Skopal, Lukáš Hlavica, David Novotný, Vladimír Javorský a Stanislav Šárský.

Poslední rozloučení s Vladimírem Gromovem se koná ve čtvrtek 12. července ve 13.30 v Nové obřadní síni na Olšanských hřbitovech.