Proč čekat na velký český román? Jsme silní v kratších prozaických žánrech, říká literární kritička
Saša Michailidis se ptá literární historičky a kritičky Blanky Činátlové a spisovatele a šéfredaktora literárního měsíčníku Host Jana Němce. V říjnu jsme věnovali dva Akcenty současné české literatuře. Zazněly i kritické myšlenky, třeba to, že česká literatura teď nemá silné autorky a autory s mezinárodním přesahem. To by pro přípravu čestného hostování Česka na Frankfurtském knižním veletrhu v roce 2026 nebyla úplně dobrá výchozí pozice. Je takové příkré hodnocení namístě?
Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.
Související
-
Literatura ztratila prestiž. Česká má oproti světové dvacet let zpoždění, zní v Akcentu
Saša Michailidis se ptá ředitele nakladatelství LEDA Rudolfa Červenky a redaktora, spisovatele a literárního publicisty Ondřeje Horáka.
-
I porotci literárních cen cítí tlak na sociálních sítích. Porota musí být vyvážená, zní v Akcentu
Saša Michailidis se ptá Pavla Mandyse a Václava Jamka.
-
Čestným hostem ve Frankfurtu? Potřebujeme zviditelnit českou knižní produkci a silné autory
Saša Michailidis se ptá ředitele Moravské zemské knihovny Tomáše Kubíčka a znalkyně knižního trhu Anny Štičkové z Asociace malých nakladatelů a knihkupců.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.