Problém vyřešíte kreativitou. Mladí designéři vylepšují hračky a učebnice. Koho ocení Designblok?
Mezi nejlepší letošní diplomové práce z oblasti produktového designu a módy patří i zvuková hračka Zdeňka Růžičky, teoretická práce o metru Matěje Coufala a interaktivní učebnice fyziky od Vítka Škopa. Společně se sešli v ArtCafé.
Zkouší posouvat zavedené postupy a přicházet s novým řešením starých problémů. Tak by se daly shrnout tři diplomové práce absolventů pražské UMPRUM, které se spolu se sedmadvaceti dalšími diplomkami studentů z různých uměleckých škol uchází o výhru v kategorii Diploma Seleciton v rámci letošního Designbloku.
Zdeněk Růžička se pustil do výroby hračky pojmenované Sounder. Je ze dřeva, funguje jako stavebnice a dětem se za jejich trpělivou práci odmění vydáním zvuku. Ten ovšem není ledajaký – připomíná spíš různé ambientní plochy a dítěti i učiteli ve školce dává prostor pro vlastní interpretaci toho, co slyší.
Sounder má za sebou první testy mezi dětmi od roku a půl do pěti let věku. „Bál jsem se, jestli jednotlivé kousky budou umět vzít do ruky, jak to celé bude držet a jestli pochopí, jak hračka funguje,“ říká Zdeněk Růžička. Výsledky ho ale mile překvapily. Děti automaticky začaly stavět věž a ty starší přišly na to, jak to zařídit, aby věž hrála.
V podobné práci vidí Zdeněk Růžička smysl i do budoucna. „Jestli něco můžeme ovlivnit, tak to, že dětem dáme kvalitní vzdělání. Moje hračka poskytuje prostor ke kreativní práci. A problémy se dají řešit právě díky kreativitě,“ konstatuje.
Pane učiteli, podepisuji petici!
Podobný přístup ke své diplomce zvolil i spolužák Zdeňka Růžičky z Ateliéru grafického designu a nových médií na UMPRUM Vítek Škop. Jeho interaktivní učebnice fyziky pro sedmé třídy pracuje s principem rozšířené reality. Jednoduše řečeno: děti si skrz tablet nebo mobil prohlížejí pracovní listy, které jim díky technologii pod rukama ožívají. Probíranou látku si tak děti vyzkouší doslova na vlastní kůži.
Učebnici, jejíž know-how se dá volně stáhnout z internetu, nyní testuje jedna pražská škola. Vítek Škop se se svým projektem vydal i na výstavu do Londýna a domů si přivezl řadu povzbudivých reakcí. „Výstava se konala v garáži, ale vedle bylo lyceum. Přišel za námi jeden kluk s tím, že podepisuje petici za to, aby se takhle začalo učit na jejich škole,“ usmívá se Škop. I on má z celého projektu radost, právě takto si totiž představuje aktivní práci s tablety či telefony, které dětem jinak často slouží jen pro ubíjení dlouhé chvíle.
Ani Matěj Coufal, který má se svým kamarádem Eduardem Herrmannem zavedený ateliér, nezakončil svá studia produktového designu další židlí či stolem. Aktuální světovou nadprodukci věcí vyřešil šalamounsky: teoretickou prací na téma metr. Jeho pojednání si tak nyní může každý zájemce pročíst v brožuře v krásných červených deskách. „Dopředu jsem nevěděl, kudy se má práce bude ubírat, takže jsem vlastně zkoumal i sám sebe,“ říká. „Nicméně líbila se mi ta představa, že teorie bude v tomto případně na stejné úrovni jako produkt.“
Všichni tři hosté ArtCafé se shodují na tom, že svými diplomovými pracemi zaskočili pedagogy. Coufal sice dostal jedničku, Škop s Růžičkou si ale z obhajob odnesli dvojku. „Moje práce totálně odbočila od grafiky. Nikdo nevěděl, jak se k tomu postavit, jak to hodnotit, a tak my dali dvojku,“ krčí rameny autor unikátní dřevěné hračky Sounder Zdeněk Růžička.
Designblok | Prague International Design Festival
Výstaviště Praha Holešovice
17. – 21. 10. 2019
Celý rozhovor s mladými designery si můžete poslechnout v kompletním záznamu ArtCafé. O hudební blok se postaral Josef Sedloň.
Související
-
Jana Zielinski: Propadli jsme potřebě mít spoustu věcí. Design do života vrací kvalitu
Milovnice práce finského návrháře Alvara Aalto a stylu zpěváka Davida Bowieho, autorka dvou dětských knih, vystudovaná sociální pracovnice a neúnavná propagátorka designu .
-
Design umí proměnit obyčejný moment ve svátek, říká organizátorka Czech Grand Designu Jana Zielinski
Hosty ArtCafé byly v předvečer předávání cen Czech Grand Design organizátorka akce Jana Zielinski a loňská Grand Designérka Nastassia Aleinikava.
-
Boty z kávy, z kokosové kůže i světla z PET lahví. Designéři nové generace upcyklují
Udržitelnost se stává stále intenzivnějším tématem současného světa, včetně světa designu. Je to nutnost, nebo trend? A v čem spočívá odpovědnost designéra?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka